Bp Nitkiewicz otworzył Bramę Miłosierdzia w szpitalu

apis / br, Sandomierz, 2016-03-08

Uroczystego otwarcia Bramy Miłosierdzia dokonał bp Krzysztof Nitkiewicz 7 marca w Szpitalu Ducha Świętego w Sandomierzu.

- Myślę o ludziach chorych, którzy może właśnie przy okazji pobytu w szpitalu będą mieli tę okazję, aby przejść przez Bramę Miłosierdzia i otrzymać odpust zupełny – powiedział hierarcha.

Obrzęd otwarcia Bramy Miłosierdzia rozpoczęła wspólna modlitwa u progu szpitalnej kaplicy. Zgromadzili się na niej: dyrekcja szpitala, lekarze, personel medyczny, pielęgniarki, chorzy przebywający w szpitalu oraz członkowie ich rodzin. Mszy św. koncelebrowanej przez kapelana szpitala i dziekana sandomierskiego przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.
Podczas homilii biskup podkreślił, że szpital jest szczególnym miejscem wypełniania uczynków miłosiernych wobec potrzebujących i świadczeniem praktycznego miłosierdzia.

- Pan Jezus wziął na siebie nasze słabości i nosił nasze choroby. Jego odpowiedzią na ludzkie cierpienie, na niemoc fizyczną i duchową jest miłosierdzie. To są dwie odsłony rzeczywistości, w której żyjemy. Odzwierciedlają ją w jakimś stopniu placówki służby zdrowia: szpitale, poradnie, punkty konsultacyjne. Bo przecież tutaj osoby dotknięte nieszczęściem choroby doświadczają szczęścia spotkania z tymi, którzy wyciągają do niech pomocną dłoń. I nawet jeśli terapia okazuje się mało efektywna, sama bliskość i życzliwość drugiego człowieka jest już lekarstwem – mówił ordynariusz. Zdaniem biskupa, to dzieło miłości ubogacone zostało dzisiaj poprzez otwarcie w szpitalnej kaplicy Bramy Miłosierdzia.

- Z woli Ojca św. Franciszka, podczas obchodzonego obecnie Roku Świętego, jest ona narzędziem do uzyskania Bożych łask. Jeśli ktoś miałby wątpliwości, czy nie za dużo tych Bram Miłosierdzia w diecezji, odpowiem, że jako kapłani – Słudzy Bożego Miłosierdzia nie możemy ustawać w podejmowaniu najróżniejszych inicjatyw, aby każdy człowiek znalazł do niego drogę – wskazywał bp Nitkiewicz.

Otwarta Brama Miłosierdzia w szpitalnej kaplicy dołączyła do wyznaczonych świątyń stacyjnych w diecezji sandomierskiej, w których wierni mogą uzyskać łaskę odpustu zupełnego związaną z obchodami Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia. W najbliższym czasie zostaną otwarte także Bramy Miłosierdzia w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn w Sandomierzu oraz w Schronisku dla Bezdomnych Kobiet i Ośrodku Interwencji Kryzysowej  w Rudniku nad Sanem.
Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu oddany został do użytku w 1982 r. Dysponuje 469 łóżkami szpitalnymi i 14 łóżeczkami noworodkowymi oraz 6 inkubatorami na 24 oddziałach. Dodatkowo posiada 52 miejsca na oddziałach dziennych.

Są w nim hospitalizowani pacjenci i wykonywane są wysoko specjalistyczne badania: rezonansu magnetycznego, tomografu komputerowego, hamodynamiczne, USG, RTG, endoskopowe, diagnostyczne laparaskopowe, diagnostyczne kardiologiczne. Zapewniony jest szeroki zakres zabiegów rehabilitacyjnych. W szpitalu dla potrzeb diagnostycznych funkcjonuje: Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej, Zakład Radiologii, Zakład patomorfologii, Pracownia Hemodynamiki, Pracownia Diagnostyki Kardiologicznej, Pracownia EEG i EMG, Pracownia Endoskopii, Pracownia Spirometrii. Pacjenci mogą korzystać z porad lekarskich w poradniach specjalistycznych. Oddziały wyposażone są w nowoczesną aparaturę i sprzęt.

 

Komentarze (0)

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook