Platforma wolontariuszy z okazji ŚDM

pra / br, Kraków, 2016-03-19

„Przebaczenie + Pojednanie = Miłosierdzie” to hasło akcji „Gałązka Oliwna” realizowanej przez krakowski Wolontariat św. Eliasza we współpracy z przedstawicielami innych organizacji pozarządowych z Małopolski.

Symbole pojednania i pokoju poświęcone przez papieża Franciszka polscy wolontariusze przekażą przedstawicielom władzy i mieszkańcom Krakowa.

17 marca z Krakowa do Włoch wyruszyła grupa 29 wolontariuszy z małopolskich organizacji pozarządowych. W okolicach Asyżu i Monte Cassino zbiorą gałązki oliwne, które w Niedzielę Palmową pobłogosławi papież Franciszek łącznie z tymi, które dostarczy także wolontariat Komisariatu Ziemi Świętej z Góry Oliwnej. Wszystkie gałązki trafią do Krakowa i w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, czyli 3 kwietnia zostaną ofiarowane najpierw krakowskim przedstawicielom władz lokalnych, a następnie części osób zebranych w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz przy Kościele Mariackim.

„Kiedy mówimy o Miłosierdziu Bożym, to sami musimy go dostąpić i być jego ambasadorami. Myślę, że takimi ambasadorami stają się wyjeżdżający z Polski przedstawiciele wolontariatów” – mówi ks. Adam Parszywka kierujący Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym i pracujący w Komitecie Organizacyjnym ŚDM, którego wolontariusze też włączyli się w akcję.

„Organizowanym wydarzeniem pragniemy podkreślić, za pomocą symbolu gałązki oliwnej, prawdę o miłosierdziu, które nie może istnieć bez przebaczenia i pojednania. Stąd też młodzi chcą pokazać, że miłosierdzie, gościnność, otwarcie się na drugiego człowieka nie zna żadnych podziałów religijnych, ideologicznych, narodowościowych czy rasowych” – przekonują pomysłodawcy inicjatywy z Wolontariatu św. Eliasza. Gałązka oliwna wręczona odpowiedzialnym za życie społeczne w naszym kraju ma być zaproszeniem do budowania jedności i pracy dla dobra wszystkich.

Wolontariat św. Eliasza do akcji zaprosił młodzież z Caritas, Stowarzyszenia Wiosna i Szlachetnej Paczki, Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego, Poza Horyzonty. Fundacji Jaśka Meli, Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko”, inicjatywy Pola Nadziei – Hospicjum św. Łazarza, a także wolontariuszy ŚDM oraz harcerzy.

Ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM zaznacza, że ideą o. Stanisława Wysockiego było m.in. zjednoczenie młodzieżowych wolontariatów Krakowa. „Każdy robi wiele dobra, ale samodzielnie. A teraz, przy okazji ŚDM, tworzy się taka platforma, kiedy oni sami wewnętrznie czują, że musimy zrobić coś wspólnie. Ta gałązka pojednania jest po to, żeby przebaczyć swoim nieprzyjaciołom, ale też po to, żeby zjednoczyć się we wspólnym działaniu na rzecz dobra” – mówi ks. Suchodolski i liczy, że przedstawiciele wszystkich reprezentowanych w akcji wolontariatów staną się bardzo silną armią wolontariatu podczas ŚDM.

Patronat nad akcją „Gałązka Oliwna” objął kard. Stanisław Dziwisz.

 

Komentarze (0)

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook