Roraty ze św. Franciszkiem z Asyżu
25 listopada 2022 | 15:58 | ks. mf | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
„Franciszku, odbuduj mój Kościół” – to temat tegorocznych materiałów duszpasterskich dla dzieci na Adwent. Materiały przygotowane przez Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, Wydawnictwo „Regina Poloniae” oraz Tygodnik Katolicki Niedziela nawiązują do tematu nowego roku duszpasterskiego, który przeżywamy pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Autorami rozważań dla dzieci są: ks. Andrzej Kuliberda, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i ks. Mariusz Frukacz, redaktor Niedzieli.
Dzięki rozważaniom dzieci uczestniczące w Roratach poznają postać św. Franciszka z Asyżu. Dowiadują się, dlaczego Asyż jest miejscem, gdzie w sposób szczególny rozbrzmiewa modlitwa o pokój. Dzieci razem ze św. Franciszkiem odwiedzają miejsca związane z jego życiem. Dowiadują się, dlaczego chciał zostać rycerzem, jak wyglądało jego spotkanie z trędowatym, dlaczego św. Franciszek był sądzony i jak powstał pierwszy klasztor franciszkański.
Uczestnicząc w Roratach, dzieci udadzą się ze świętym do Porcjunkuli, a także do Rzymu na spotkanie z papieżem Innocentym III i do Ziemi Świętej na spotkanie z sułtanem. W rozważaniach adwentowych dzieci poznają historię szopki bożonarodzeniowej. Dowiedzą się, jak wyglądało spotkanie Franciszka z wilkiem i jego kazanie do ptaków. Rozważania wyjaśniają również, co znaczy znak Tau.
Drugim bohaterem rozważań adwentowych jest św. Klara. Dzieci dowiedzą się m.in., dlaczego została patronką telewizji.
Jak zauważa ks. Andrzej Kuliberda, materiały adwentowe są bardzo dobrą pomocą dla duszpasterzy, katechetów i rodziców, by razem z dziećmi przeżyć dobrze duchowo czas oczekiwania na przyjście Pana.
Obok książki z kazaniami adwentowymi w skład materiałów wchodzą: książeczka dla dzieci z 20 naklejkami, baner, książka z kazaniami, nagrania audio (płyta CD) i wideo (do pobrania z strony archidiecezji), piosenka Cud w Asyżu, autorstwa: ks. Piotra Klekocińskiego i ks. Jacka Kijasa. Materiały, co jest bardzo ważne, podkreślają potrzebę modlitwy o pokój.
Ks. Teodor Sawielewicz: Potrzebuję rozczarowań, które sprawiają, że trzymam się rzeczywistości
Ksiądz Kuliberda zaznacza, że proponowany schemat nauk adwentowych składa się z trzech elementów: wprowadzenie w temat kazania, odtworzenie w formie wideo lub audio kolejnych szczegółów z życia św. Franciszka z Asyżu (ok. 2 min.), podsumowanie w formie dialogu i odniesienie do życia. – Na każdy dzień zostało przygotowane pytanie, które można zadać dzieciom przed końcowym błogosławieństwem. Znajduje się ono również w książeczce dla dzieci. Odpowiedzi pisemne dzieci przynoszą na drugi dzień – podkreśla ks. Andrzej.
Materiały adwentowe dla dzieci mają już swoją tradycję w archidiecezji częstochowskiej. Przygotowywane są już od 9 lat. W poprzednich latach pokazywały one znaczenie Jasnej Góry. W 2016 r. ukazały się pod tytułem: Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo, z racji jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W kolejnych edycjach nauki adwentowe dla dzieci były duchowym pielgrzymowaniem do bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie z zatrzymaniem się przy konkretnym szczególe tego sanktuarium, jego historii, osób z nim związanych, a przede wszystkim przy Świętej Rodzinie, jako Rodzinie napełnionej Duchem Świętym. Pomoce duszpasterskie na Adwent nawiązywały również w swojej treści do Roku Świętego Miłosierdzia. Tematem Rorat była również Msza św. Kolejnymi bohaterami spotkań adwentowych dla dzieci byli: św. Stanisław Kostka i dzieci fatimskie: Łucja, Franciszek i Hiacynta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.