Rosja – dwie organizacje scjentologiczne uznane za „niepożądane”
28 września 2021 | 10:53 | o. jj, kg (KAI/C.P) | Moskwa Ⓒ Ⓟ
Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej uznała za niepożądane dwie organizacje: Światowy Instytut Scjentologii i Bibliotekę Rona Hubbarda. Wiadomość o tym pojawiła się 24 września na kanale informacyjnym Prokuratury. Według tegoż źródła „ustalono, iż działalność wymienionych instytucji religijnych stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa” państwa. Nie podano jednak ani sposobu takiego „ustalenia”, ani dowodów owego „zagrożenia”. Prokuratura oznajmiła jednocześnie, iż swą decyzję przekazała Ministerstwu Sprawiedliwości w celu „włączenia tych wiadomości do wykazu zagranicznych i międzynarodowych organizacji pozarządowych, których działalność uznano za niepożądaną”.
Brytyjska agencja Reutera przypomniała, że Rosja od 2015, na podstawie nowych przepisów wymierzonych w „organizacje ekstremistyczne”, zakazywała wcześniej prowadzenia działalności kilkunastu takim grupom, których ośrodki kierownicze znajdują się za granicą. Grupy te są najpierw określane jako „niepożądane”, a następnie zabrania się im istnienia w tym kraju. W kwietniu 2017 władze zdelegalizowały na tej podstawie świadków Jehowy, którym obecnie wytaczają procesy sądowe, w których zapadają surowe, wieloletnie wyroki więzienia.
Rosja już wcześniej występowała przeciwko Kościołowi Scjentologicznemu, zamykając niektóre jego placówki i zakazując rozpowszechniania literatury scjentologicznej. Na przykład w 2011 Prokuratura Generalna określiła jako ekstremistyczne kilka książek twórcy scjentologii L. Rona Hubbarda (1911-86) i zakazała ich rozprowadzania. W uzasadnieniu wyjaśniono, że literatura ta „zmierza do tworzenia odizolowanej grupy społecznej, której członkowie uczą się wypełniania swych funkcji bez zarzutu, a znaczna ich część polega na walce z resztą świata”. W 2016 Sąd Najwyższy Rosji nakazał zamknięcie oddziału moskiewskiego Kościoła Scjentologicznego a Ministerstwo Sprawiedliwości oświadczyło, że ich literatura jest „ekstremistyczna”.
Wspólnotę scjentologów założył w 1954 autor książek z dziedziny fantastyki naukowej L. Ron Hubbard, który głosił, że jest to nowa religia. Wielu krytyków oskarżało ich o szykanowanie tych, którzy chcieliby opuścić ich szeregi. W USA szerokim echem odbiły się wspomnienia córki jednego z liderów tego Kościoła – Jenny Miscavige Hill, która w książce „Beyond belief” ukazała represyjne mechanizmy istniejące w tej organizacji, co de facto doprowadziło ją do „wstrząsającej ucieczki”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.