Rosja: Katolicy przekazali prawosławnym relikwie św. Mikołaja
23 grudnia 2008 | 07:16 | kw [KAI/Kath.net] // ro Ⓒ Ⓟ
Historycznym gestem na drodze zbliżenia się obu Kościołów nazwali komentatorzy podarowanie przez katolików relikwii św. Mikołaja rosyjskim prawosławnym na Syberii.
Biskup diecezji Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku Josef Werth złożył je na ręce prawosławnego biskupa Kemerowa i Nowokuźniecka Arystarcha.
Relikwie są darem patriarchatu weneckiego. Do Kemerowa – położonego w środkowej Rosji, 200 km na wschód od Nowosybirska – dotarły za sprawą nuncjusza apostolskiego w tym kraju abp. Antonio Menniniego. Brał on udział w uroczystości ich przekazania, która odbyła się 19 grudnia.
„To znak prawdziwej miłości między Rosyjskim Kościołem Prawosławnym (RKP) i Kościołem katolickim” – powiedział bp Arystarch podczas uroczystej liturgii w katedrze św. Mikołaja w Kemerowie. Przypomniał, iż prawosławni obchodzą dzień św. Mikołaja dwa razy w roku – 9 maja i 6 grudnia (czyli 22 maja i 19 grudnia wg kalendarza juliańskiego). Wyjaśnił, jak dużym nabożeństwem cieszy się ów święty we wschodnim chrześcijaństwie. W imieniu tłumnie zgromadzonych w soborze wiernych podziękował też katolickim hierarchom za wsparcie inicjatywy przekazania relikwii prawosławnej diecezji kemerowskiej.
W swoim przemówieniu bp Werth zaznaczył, iż ta uroczystość powinna być przykładem na to, jak mogłyby wyglądać relacje między oboma Kościołami. „Prawosławni i katoliccy biskupi, kapłani i wierni spotykają się i modlą do jednego Boga. Jestem pewien, że w przyszłości te ciepłe stosunki rozwiną się także w innych miastach Syberii” – powiedział.
Z kolei abp Mennini przypomniał, iż relikwie przekazano na osobiste polecenie Benedykta XVI. Podkreślił, że dla Kościoła katolickiego ważna jest każda okazja, by prowadzić i pogłębiać dialog z RKP.
Za historyczne uznał to przekazanie relikwii Peter Humeniuk, dyrektor rosyjskiego oddziału katolickiej organizacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. „Często mówimy jedynie o tysiącu lat podziału między Kościołami prawosławnym i katolickim. Tymczasem należy patrzeć też na to tysiąclecie, kiedy chrześcijanie na Wschodzie i Zachodzie nie byli jeszcze podzieleni” – zaznaczył.
Św. Mikołaj Cudotwórca urodził się ok. 270 r. Przez prawie 50 lat pełnił funkcję biskupa Myry w Azji Mniejszej. Umarł 6 grudnia (19 grudnia wg kalendarza juliańskiego) między 345 a 352 r. W chrześcijaństwie wschodnim jest jednym z najważniejszych świętych. Jego ikony wiszą w wielu domach, a Kościół prawosławny wspomina go co czwartek na równi z apostołami. Jest patronem Rosji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.