Patriarchat Moskiewski przyjął pod swoją jurysdykcję abp. Jana z Paryża
20 września 2019 | 11:48 | kg (KAI/B-I) | Moskwa Ⓒ Ⓟ
Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) przyjął pod swoją jurysdykcję abp. Jana (Renneteau), który do niedawna kierował arcybiskupstwem parafii tradycji rosyjskiej w Europie Zachodniej. Wraz z nim do RKP przeszła część duchowieństwa i wiernych arcybiskupstwa. Nowo przyjęty hierarcha otrzymał tytuł arcybiskupa dubińskiego.
Decyzję w tej sprawie Synod podjął 14 września, rozpatrując – jak głosi oświadczenie oficjalne tego gremium biskupiego – 14 bm. pismo arcybiskupa, w którym prosił on o „wejście we wspólnotę kanoniczną i jedność z Patriarchatem Moskiewskim wraz z pragnącymi pójść w jego ślady duchownymi i parafiami”. Hierarcha zapowiadał w nim ponadto, że w najbliższym czasie odbędzie się zebranie tych parafii, które skierują do patriarchy i Świętego Synodu swoje propozycje co do kanonicznej formy ich organizacji.
W zaistniałej sytuacji Święty Synod RKP postanowił przyjąć pod swoją jurysdykcję arcybiskupa Jana, przyznając mu tytuł „dubińskiego”, jak również wszystkich pragnących tego i podlegających mu księży oraz parafie, które wyrażą takie pragnienie. Postanowiono też zlecić nowemu arcybiskupowi dubińskiemu zarządzanie tymi parafiami. Synod zapowiedział ponadto, że – gdy otrzyma pismo z zebrania parafii – oddzielnie rozpatrzy sprawę kanonicznych form ich organizacji. Punktem wyjścia będą przy tym ukształtowana historycznie specyfika kierowania parafiami oraz tradycje liturgiczne i duszpasterskie, ustanowione niegdyś przez metropolitę Eulogiusza z uwzględnieniem warunków istnienia kierowanej przezeń jednostki kościelnej w Europie Zachodniej.
Arcybiskupstwo zachodnioeuropejskich parafii tradycji rosyjskiej powstało w 1921, gdy tymczasowe zarządzanie kościołami rosyjskimi w Europie Zachodniej ówczesny patriarcha moskiewski Tichon, Święty Synod i Najwyższa Rada Kościelna zlecili abp. Eulogiuszowi (Gieorgijewskiemu). Różne czynniki, przede wszystkim ówczesna sytuacja w Rosji Sowieckiej, w której wzmagały się prześladowania religijne, sprawiły, że w 1931 parafie, podległe abp. Eulogiuszowi, przeszły „na zasadzie tymczasowości” pod jurysdykcję Patriarchatu Konstantynopolskiego jako egzarchat.
Sam Eulogiusz wielokrotnie podkreślał, że „jest to tylko czasowe zerwanie oficjalnych stosunków administracyjnych” z Patriarchatem Moskiewskim do czasu, „gdy zostaną przywrócone ogólnie uznana władza kościelna i normalne warunki życia Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego”.
W 1945, w 2 lata po przyzwoleniu Stalina na w miarę normalne działanie RKP, metropolita Eulogiusz i dwaj jego wikariusze (biskupi pomocniczy) abp Włodzimierz i bp Jan poprosili patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Aleksego I o przyjęcie ich wraz z podległymi im parafiami na łono RKP. 7 września 1945 Święty Synod postanowił uznać metropolitę i dwóch jego wikariuszy oraz wszystkich 75 parafii, które im podlegały, za „zjednoczonymi z Kościołem macierzystym i zachować na przyszłość Egzarchat Kościołów Zachodnioeuropejskich w jego istniejących granicach z metropolitą Eulogiuszem na czele jako egzarchą Patriarchatu Moskiewskiego”.
Ale po śmierci metropolity w rok później większość duchowieństwa i wiernych egzarchatu powróciła pod władzę Konstantynopola. Taki stan rzeczy trwał do 27 listopada 2018, gdy Synod Kościoła Konstantynopolskiego postanowił rozwiązać egzarchat a jego wiernych włączyć do działających w Europie Zachodniej parafii greckich. Spowodowało to wielkie zamieszanie i zaniepokojenie wśród zachodnioeuropejskiego duchowieństwa i wiernych tradycji rosyjskiej.
Patriarchat Moskiewski natychmiast wyraził gotowość przyjęcia ich pod swą jurysdykcję, co jednak nie spotkało się z powszechnym uznaniem wśród dużej części księży i wiernych, obawiających się szczególnie ograniczenia ich swobód i demokratycznych zasad kierowania parafiami przez RKP, w którym panują bardziej rygorystyczne porządki. Myślano nawet o przejściu do innych Kościołów lokalnych, np. rumuńskiego lub bułgarskiego. Na razie jednak nie podjęto żadnej decyzji a zwołane na 7 bm. do Paryża nadzwyczajne zgromadzenie duchowieństwa i wiernych rozwiązanego egzarchatu sprzeciwiło się stosunkowo nieznaczną większością głosów przejściu do RKP.W tej sytuacji abp Jan, którego 30 sierpnia Patriarchat Konstantynopola pozbawił kierowania egzarchatem (jego miejsce zajął metropolita Galii, czyli Francji, Emanuel), postanowił przejść do Patriarchatu Moskiewskiego wraz z grupą wiernych sobie księży i świeckich. 14 bm. Kościół rosyjski przyjął go pod swoje „skrzydła”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.