Spowiednik Putina napisał sztukę o Krymie, ale nie ma czasu na książkę o Stalinie
14 marca 2019 | 07:00 | kg (KAI/Interfax-Religia) | Moskwa Ⓒ Ⓟ
Prawosławny metropolita pskowski i porchowski Tichon napisał sztukę o historii Krymu i Chersonesu, na której podstawie władze zagarniętego przez Rosję półwyspu zamierzają wkrótce nakręcić film. Podczas prezentacji pracy na XXI Prawosławnych Wykładach Kornelowskich w klasztorze Pieczerskim w Pskowie autor wyraził żal, że nie ma czasu na dalszą twórczość, dlatego musiał odłożyć pracę nad scenariuszem filmu o rewolucji lutowej 1917 w Rosji i nad książką o J. Stalinie.
Mówiąc o swej sztuce oznajmił, że dotyczy ona poszukiwania dróg duchowych od starożytności do naszych czasów. Jednocześnie zaznaczył, że musi jeszcze do połowy kwietnia doredagować ją, „aby latem tego roku wystawić ją na scenie, którą zbudowaliśmy w Chersonesie”. Dodał, że są także plany nakręcenia filmu na podstawie jego sztuki. Zapewnił przy tym, że pozostało mu już tylko dopisać „dosłownie pół stronicy” i jego dzieło „zejdzie w końcu z taśmy na scenę”.
Jednocześnie władyka, uchodzący za jedną z najbardziej wpływowych postaci w Patriarchacie Moskiewskim, wyraził ubolewanie, że z powodu rozlicznych obowiązków nie starcza mu czasu na działalność twórczą, toteż musiał odłożyć napisanie scenariusza filmowego o rewolucji lutowej 1917 (która m.in. pozbawiła tronu ostatniego cara Rosji Mikołaja II) i książki o Józefie Stalinie.
Metropolita pskowski i porchowski Tichon (w świecie Gieorgij Szewkunow) jest uważany za jednego z najbardziej znaczących i wpływowych biskupów w łonie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP), m.in. bywa nazywany „ojcem duchowym” prezydenta Rosji Władimira Putina.
Przyszły hierarcha urodził się 2 lipca 1958 w Moskwie w rodzinie urzędniczej. W 1982 ukończył Wszechzwiązkowy Państwowy Instytut Kinematografii ze specjalnością „praca literacka”. W tym samym roku rozpoczął posługę w Klasztorze Pieczerskim w Pskowie, skąd w 1986 trafił do Wydziału Wydawniczego Patriarchatu Moskiewskiego, gdzie współpracował przy przygotowaniach do obchodów tysiąclecia chrztu Rusi (1988).
W lipcu 1991 został postrzyżony na mnich w moskiewskim Klasztorze Dońskim, przyjmując imię Tichona, a niebawem ówczesny patriarcha moskiewski i całej Rusi Aleksy II wyświęcił go na diakona a następnie na kapłana. Młody zakonnik (od 1995 – ihumen, od 1998 – archimandryta) pełnił odtąd różne ważne funkcje w RKP o charakterze administracyjnym i organizacyjnym. Zajmował się klasztornymi sprawami gospodarczymi, do dzisiaj piastuje kierownicze stanowiska lub jest członkiem najwyższych organów państwowych bądź kościelnych do walki z alkoholizmem, ds. kultury, stoi na czele Komisji ds. Współdziałania RKP ze Środowiskiem Muzealnym.
22 października 2015 został biskupem jegorjewskim, pomocniczym eparchii (diecezji) moskiewskiej, 15 lipca 2016 mianowano go przewodniczącym Patriarszej Rady ds. Kultury. Od 14 maja 2018 jest metropolitą pskowskim i porchowskim. Tę ostatnią nominację niektórzy komentatorzy odebrali nie tyle jako awans w hierarchii kościelnej, ile jako pozbycie się przez patriarchę Cyryla ze swego najbliższego otoczenia wpływowego i mającego liczne kontakty z kołami rządowymi biskupa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.