Rosja: zdelegalizują Kościół?
17 kwietnia 2002 | 13:25 | kg //ad Ⓒ Ⓟ
Rosyjska Duma Państwowa zajmie się dziś wnioskiem postulującym delegalizację działalności Kościoła Katolickiego w Rosji. Abp Kondrusiewicz nazwał zarzuty do katolików nieporozumieniem.
Katolicki metropolita w Moskwie przesłał do parlamentu rosyjskiego dwa listy „Uściślenia”, w którym zarzuty do Kościoła wysuwane przez wnioskowawcę delegalizacji nazwał „nieuzasadnionymi i nieścisłymi”, bo opartymi na nieprawdziwej informacji.
Deputowany Wiktor Ałksnis zażądał od prezydenta Putina wydania zakazu działalności Kościoła Katolickiego w całej Rosji. Deputowanemu nie podobało się użyte rzekomo przez władze kościele określenie „Prefektura Karafuto”, użyte w odniesieniu do Kuryli i części Sachalinu. Takie nazewnictwo świadczy, zdaniem Ałksnisa, o „zagrożeniu dla integralności Federacji Rosyjskiej”. Nazwa „„Prefektura Karafuto” pochodzi bowiem z czasów, gdy wspomniany teren należał do Japonii, obecnie zaś obowiązuje dla niego określenie „Jużno-Sachalińsk.
Abp Kondrusiewicz zaprzecza, jakoby Kościół używał starej japońskiej nazwy „Prefektura Karafuto””. Wyjaśnia, że deputowany zaczerpnął ją z nieoficjalnej prywatnej strony internetowej „Kościół katolicki w Rosji”, której autorka ma przestarzałe informacje. Zaznacza, że urzędowa informacje kościele zamieszczane są jedynie w www.catholic.ru.
„Jest nam bardzo przykro, że wielce szanowni deputowani na posiedzeniu plenarnym będą rozpatrywać problem, oparty na nieporozumieniu lub niewystarczających kompetencjach doradców deputowanego W. Ałksnisa” – stwierdza abp Kondrusiewicz. „Wydaje nam się, że Izba nie powinna rozpatrywać spraw i projektów ustaw, opartych świadomie na niewiarygodnych danych” – dodaje metropolita.
Prefektura apostolska Karafuto powstała formalnie 21 maja 1938 w wyniku podniesienia do tej rangi istniejącej od 18 lipca 1932 misji „sui iuris” pod tą samą nazwą. Obejmowała ona południowe Kuryle, które w owym czasie wchodziły w skład Japonii. Po II wojnie światowej, gdy ziemie te znalazły się w granicach ZSRR, ta jednostka kościelna pozostawała nie obsadzona aż do końca 2000 r., gdy Jan Paweł II powierzył zarządzanie nią bp. Jerzemu Mazurowi, ówczesnemu administratorowi apostolskiemu Syberii Wschodniej.
Fakt objęcia przez biskupa rezydującego na co dzień na Syberii spornej jednostki terytorialnej oznaczał, zdaniem wielu komentatorów, ostateczne uznanie przez Stolicę Apostolską powojennej rzeczywistości tych ziem. Po ustanowieniu 11 lutego br. przez Ojca Świętego czterech diecezji katolickich w Rosji prefektura Karafuto zniknęła z oficjalnego nazewnictwa, gdyż obecnie obszar ten stanowi diecezję św. Józefa z siedzibą biskupią w Irkucku, bez wyszczególniania terenów, jakie ona obejmuje.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.