Drukuj Powrót do artykułu

Rosyjskie prawosławie zamyka się w samoizolacji

17 października 2018 | 11:16 | st (KAI/RISU) / pz | Kijów Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. wikipedia

„Synod Patriarchatu Moskiewskiego kopiuje politykę Kremla – samoizolacji w reakcji na uzasadnione decyzje wspólnoty międzynarodowej” – stwierdził rzecznik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego abp Eustraty (Zoria). Arcybiskup czernichowski w ten sposób zareagował na facebooku na decyzję obradującego w Mińsku Synodu Patriarchatu Moskiewskiego o zerwaniu jedności eucharystycznej z Patriarchatem Ekumenicznym w Konstantynopolu.

Abp Eustraty oskarżył Patriarchę Moskiewskiego Cyryla o to, że 1991 roku osobiście zaangażował się w rozbijanie jedności ukraińskiego prawosławia. Dlatego trudno jemu przyznać się do winy po ponad 27 latach błędnej działalności, która wciągnęła całą wspólnotę prawosławia w konflikt.

Rzecznik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego wyraził przekonanie, że wcześniej czy później sytuacja powróci do normy. Dodał, że obecnie wszyscy należący do Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie stoją wobec alternatywy czy chcą iść dalej w separacji z Patriarchatem Moskiewskim, czy też pozostawać w jedności z ogólnoświatowym prawosławiem – za pośrednictwem lokalnego Kościoła ukraińskiego – stwierdził abp Eustraty.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.