Drukuj Powrót do artykułu

Różaniec do granic u Polaków w Wenezueli

09.10.2017 , Caracas / Justyna Zuń-Dalloul / mz Ⓒ ℗

Sample Fot. pixabay.com

W stołecznym Caracas i kilku innych miejscach w Wenezueli, modlono się w ramach Różańca do granic. Zachęcało do tego Stowarzyszenie Polaków w Wenezueli. Za pomocą specjalnie w tym celu utworzonego konta na Skypie, Polacy w tym południowoamerykańskim kraju połączyli się wirtualnie w sobotę na wspólnej modlitwie.

Najmłodszym uczestnikiem wirtualnej modlitwy był urodzony w Wenezueli 13- letni uczeń I klasy gimnazjum, Piotrek Blanco – Zuń, który zna polski i w ojczystym języku mógł modlić się wraz z mamą o swoje zdrowie, rodziny i przyjaciół oraz o możliwość spędzenia wakacji w Polsce. Najstarsza osobą, uczestniczącą w modlitwie była urodzona w Łowiczu, 86-letnia Krystyna Mrozowicz.

Osoby pochodzenia polskiego, które nie znają ojczystego języka, tak jak na przykład Rocio Janina Silva Zielinski, znana lekarka medycyny z San Felipe na północy kraju, modliły się po hiszpańsku. Rocio Zieliński wspomniała, że jej dziadkowie, Antoni Zieliński i Marianna z Brockich, którzy uciekając z miejscowości Wyrka w czasie rzezi wołyńskiej wpadli w zastawioną przez Niemców pułapkę, załadowani zostali do wagonów na pobliskiej stacji i wywiezieni na roboty do Niemiec. W jej rodzinie mówiono po polsku, ale ona jako drugie pokolenie urodzone w Wenezueli, nie włada już ojczystym językiem.

Czytaj także: „Różaniec do granic” – za Ojczyznę i pokój na świecie

Modlitwa zakończyła się błaganiem: “Maryjo, Matko Różańcowa, błogosław Polakom mieszkającym w krajach zagrożenia humanitarnego, do których należy Wenezuela i spraw, aby rządzący Polską wypracowali program pomocowy dla tych Polaków, którzy chcieliby wrócić do Polski, ale jako osoby z obcymi paszportami pozbawieni są w ojczyźnie jakichkolwiek praw”.

Wersja do druku

Przeczytaj także

09 października 2017 09:15

„Idźmy naprzód z nadzieją” – za nami XVII Dzień Papieski

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.