Rozdano nagrody Festiwalu Filmów w Niepokalanowie
25 maja 2003 | 16:47 | awo //mr Ⓒ Ⓟ
Grand Prix XVIII Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów „Niepokalanów 2003” zdobył film pt. „Pasterz – Kazimierz Kardynał Świątek” w reżyserii Pawła Woldana i Stanisława M. Królaka.
Jak co roku, przyznano też nagrody dla najlepszego widowiska telewizyjnego, filmu dokumentalnego, programu edukacyjnego, filmu amatorskiego oraz radiowego reportażu i słuchowiska. Swoje nagrody przyznały również Signis Polska, Rycerstwo Niepokalanej oraz Katolickie Stowarzyszenie Filmowe.
W tym roku na festiwal „Niepokalanów 2003” zgłoszono 118 filmów, 42 audycje radiowe oraz dwie strony internetowe. Oprócz filmów polskiej produkcji zgłoszone zostały filmy z Australii, Białorusi, Cypru, Indii, Jordanii, Kanady, Libanu, Makao, Rosji, Włoch i USA. Do konkursu zakwalifikowano 52 filmy i 20 programów radiowych, które zaprezentowano festiwalowej publiczności i jury. Laureatom wręczono statuetki św. Maksymiliana Kolbego.
Nagrodzony Grand Prixem Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów film Pawła Woldana i Stanisława M. Królaka jest przejmującą opowieścią o kard. Świątku, gdzie „wielkość spotyka się z prostotą, przebaczenie z wyrządzoną mu krzywdą, a upodlenie zwyciężone jest heroizmem niezłomnej postawy”. I nagrodę dla filmu fabularnego i widowiska telewizyjnego zdobył film indyjskiego reżysera Josepha Pulinthanatha pt. „Mathia”. Natomiast za najlepsze filmy dokumentalne jury uznało ex equo – film o ks. Jerzym Popiełuszce pt. „Jestem gotowy na wszystko…” w reż. Pawła Woldana oraz rosyjski dokument pt. „Baba Wiera” w reżyserii Ljubow Apraksina i Aleksandra Albowa, ukazujący heroiczną walkę babci Wiery w obronie wiary chrześcijańskiej w Związku Sowieckim. Obraz ten otrzymał również nagrodę Signis Polska.
W kategorii programów edukacyjnych I nagrodę zdobył program pt. „Polskie Państwo Podziemne 1939-1945”, który wyreżyserował Andrzej Sapija. Dwa programy telewizyjne Krzysztofa Żurowskiego zdobyły ex equo I miejsce w tej kategorii: „Ślad polsko-bułgarski” o pielgrzymce Papieża do Bułgarii oraz „Pozwólcie dzieciom przyjść do Mnie” o spotkaniu Jana Pawła II z muzułmanami w Baku.
Na festiwalu „Niepokalanów 2003” nagrodzono także filmy amatorskie. Najwyżej ocenionym przez jury okazał się film Dobrosława Bagińskiego pt. „Świątynia Przymierza” wyprodukowany przez parafię św. Andrzeja Boboli w Lublinie. Tradycyjnie już swoją nagrodę przyznało Rycerstwo Niepokalanej. Otrzymał ją film Doroty Górskiej „Pragnę choćby życie złożyć w ofierze” za ukazania istotnych elementów przesłania św. Maksymiliana. Natomiast Katolickie Stowarzyszenie Filmowe uhonorowało swoją nagrodą wytwórnię filmową „Dydakta” za realizowanie przesłania Ojca Świętego, który w grudniu 2002 roku wezwał „aby informować o czynach podnoszących na duchu, podejmowanych w imieniu potrzebujących: biednych, chorych, niepełnosprawnych, słabych, którzy w przeciwnym razie zostaną zapomniani przez społeczeństwo”.
Spośród 42 programów radiowych, jakie nadesłano na konkurs z Polski, Rosji i Irlandii jury uznało za najlepsze słuchowisko Sylwestra Woronicekiego z Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia pt. „Ta, co nie zginęła, wyrośnie z naszej krwi”. Słuchowisko nagrane w kościele sióstr wizytek w Warszawie okazało się poetycką wizją odradzania się Rzeczypospolitej w roku 1918 a wykorzystane dokumenty historyczne pokazały rolę duchową i polityczną Kościoła katolickiego w formowaniu się świadomości narodowej.
I nagrodę w kategorii reportażu radiowego zdobył Krzysztof Wyrzykowski ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż „Siła miłości”. Bohaterem jego audycji jest ojciec Marian Żelazek SVD, misjonarz pracujący w Indiach opiekujący się trędowatymi – polski kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla w 2002 roku.
Festiwal „Niepokalanów” istnieje od 1986 roku. W ciągu 17 lat zaprezentowano w ramach jego konkursu ponad 2 tys. filmów z 51 krajów świata i ponad 100 programów radiowych.
Patronat nad Festiwalem sprawuje od 1993 roku kard. Józef Glemp, Prymas Polski. Głównym organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie Filmowe im. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Stałą opiekę nad Festiwalem sprawują: klasztor ojców franciszkanów w Niepokalanowie i Stowarzyszenie „Rycerstwo Niepokalanej”. Mottem tegorocznego Festiwalu są słowa: „Przestań się lękać!”(Ap 1,17).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.