Rozdano tegoroczne Małopolskie Carolusy
25 czerwca 2021 | 10:50 | luk | Kraków Ⓒ Ⓟ
W czwartek odbyło się uroczyste rozdanie nagród pierwszej edycji konkursu na tytuł „Małopolski Carolus”, przyznawanego za wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach działalności szkolnej. 10 laureatów otrzymało 5 tys. zł, dyplomy i statuetki.
W konkursie wyróżniono kilka kategorii – pierwszą z nich była „gemma gemmarum”, czyli „klejnot nad klejnotami”, którą zostali nagrodzeni uczniowie prezentujący jak najszerszy zasób wiedzy ogólnej. Druga dziedzina „artificem commendant opus”, co oznacza „dzieło zachwala mistrza”, objęła kulturę i sztuki plastyczne, a więc poszukiwano wybitnych śpiewaków, muzyków, aktorów czy też plastyków.
Ponadto laureatów wyłoniono jeszcze w kategoriach: „littera scripta manet”, a więc „słowo zapisane pozostaje”, „mens sana in corpore sano”, czyli „w zdrowym ciele zdrowy duch” i „motu proprio”, co oznacza „z własnej inicjatywy”, w którym nagrodzono uczniów zaangażowanych społecznie.
Przyznanie tytułów „Małopolski Carolus” jest zwieńczeniem roku trwających obchodów 100. rocznicy urodzin papieża Polaka. Na wydarzenie napłynęło 414 zgłoszeń – 292 ze szkół podstawowych i 122 ze szkół ponadpodstawowych.
– Dobrze pamiętamy, że Karol Wojtyła był człowiekiem wielu pasji. Cieszymy się, że możemy nagrodzić dzieci i młodzież, która idzie w jego ślady. Mamy nadzieję, że to wyróżnienie doda im skrzydeł jeszcze bardziej – podkreśliła Agata Szuta, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, współorganizatora wydarzenia razem z województwem małopolskim.
W kategorii „gemma gemmarum” zwyciężyli Szymon Sarnat i Łukasz Żmij. Laureatami „artificem commendant opus” zostały Natalia Gal i Karina Skwarczyńska. Za talenty sportowe i turystyczne wyróżniono Antoniego Kasperskiego i Patrycję Florek. W dziedzinie inicjatyw społecznych laureatami zostali Sebastian Kolawa i Aleksandra Łuczkiewicz. Tytuł „littera scripta manet” otrzymały Martyna Pichlak i Wiktoria Poszwa.
– Patrzę w przyszłość z optymizmem, bo widzę, że młodzi ludzie są naprawdę uzdolnieni. Cieszę się, że pracujecie wytrwale nad rozwijaniem swoimi talentami i zdolnościami. Na dodatek robicie to w myśl słów św. Jana Pawła II, by wymagać od siebie, nawet jeśli inni od nas nie wymagają. Dziękuję wam za to – mówiła do zwycięzców Iwona Gibas z zarządu województwa małopolskiego.
Jak przyznał jeden z laureatów, Sebastian Kolawa, dla niego pomoc innym jest nieodzowną częścią życia. – Przeczytałem kiedyś słowa papieża Polaka, który mówił, że każdy człowiek „ma jakieś swoje Westerplatte”, co oznacza zadania, które się podejmuje i od których nie można się uchylić. Dla mnie to praca społeczna na rzecz innych. Te słowa św. Jana Pawła II mnie motywują i chcę z nimi iść przez życie – powiedział.
W czwartkowej gali wzięli udział m.in. Halina Cimer, małopolski wicekurator oświaty, prof. dr hab. inż. Jan Tadeusz Duda, przewodniczący sejmiku województwa małopolskiego, Edyta Stradomska, przewodnicząca kapituły konkursu, p.o. dyrektora delegatury kuratorium oświaty w Wadowicach oraz ks. Andrzej Kielian, dyrektor wydziału katechetycznego kurii metropolitalnej w Krakowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.