W sobotę rozesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju
09 grudnia 2022 | 02:00 | ts (KAI) | Wiedeń Ⓒ Ⓟ
Tradycyjne ekumeniczne nabożeństwo, podczas którego delegacjom skautów z rożnych krajów świata zostanie przekazane Betlejemskie Światło Pokoju, odbędzie się w sobotę 10 grudnia w Wiedniu. Nabożeństwo w wiedeńskim kościele Świętej Rodziny będą sprawować: przewodniczący Ekumenicznej Rady Kościołów w Austrii i dziekan z wiedeńskiej katedry św. Szczepana, ks. Rudolf Prokschi, anglikański kanonik Patrick Curran oraz prawosławny duchowny Nikolaus Rappert. Nabożeństwo będzie przebiegało pod hasłem: „Zasadzić drzewo nadziei na pokój”, kazanie wygłosi ks. Curran.
W ramach nabożeństwa tegoroczne „dziecko Światła Pokoju” – Sarah Noska – przekaże Betlejemskie Światło skautom z wielu krajów, m.in. z Czech, Słowacji, Niemiec, Szwajcarii i Polski. Dziewczynka zapaliła je w Grocie Narodzenia w Betlejem podczas uroczystości 15 listopada.
Od 1986 roku ogień od lampy oliwnej, wiszącej w Grocie w Betlejem nad srebrną gwiazdą, oznaczającą miejsce narodzenia Jezusa, zapala dziecko z Górnej Austrii wyróżnione nie tylko za dobrą naukę, ale też i aktywność społeczną. Następnie, w ramach nabożeństwa ekumenicznego w Austrii, rozsyła je do różnych krajów jako symbol nadziei na pokój w świecie. Według informacji katolickiej agencji Kathpress, tegoroczne „dziecko Światła Pokoju” 12-letnia Sarah Noska jest uczennicą szkoły w Altenberg. Została wybrana, ponieważ troszczyła się o swojej ukraińskie koleżanki w szkole, jest bardzo opiekuńcza i zawsze gotowa pomóc innym. Ten świąteczny zwyczaj jest – jej zdaniem – „prostym znakiem, ale takim, który przynosi radość tak wielu ludziom i przypomina nam co roku, jak ważny dla nas wszystkich jest pokój”.
Sarah Noska wręczy Betlejemskie Światło papieżowi Franciszkowi podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra 14 grudnia.
Już 4 grudnia betlejemskie światełko zostało przesłane samolotem austriackich linii lotniczych AUA do Nowego Jorku, gdzie zostało przyjęte podczas wielkiej uroczystości na międzynarodowym lotnisku im. Johna F. Kennedy’ego.
Po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w 1986 roku z inicjatywy radia ORF Górnej Austrii. „Matką” tego pomysłu jest austriacka artystka Ada Brandstetter, która w tymże roku zaproponowała, aby w Wigilię Bożego Narodzenia rozgłośnia ta podziękowała specjalnym światełkiem wszystkim sponsorom uczestniczącym w popularnej od lat w Austrii akcji pomocy niewidomym „Światło w ciemności”. Stąd narodził się nowy pomysł- światła pokoju z Betlejem, które dziś jest już nieodłącznym zwyczajem bożonarodzeniowym w ponad 30 krajach.
Wśród mieszkańców Austrii obie akcje: Betlejemskiego Światła Pokoju, a nade wszystko starsza od niej, bo licząca już 80 lat, „Licht ins Dunkel” („Światło w ciemności”) cieszą się wielką popularnością. Telewizyjna reklama i wielkie plakaty tej akcji należą już do stałych elementów czasu Adwentu.
W Austrii Betlejemskie Światło Pokoju zapłonie tradycyjnie w Wigilię Bożego Narodzenia we wszystkich studiach radiowych i telewizyjnych publicznego nadawcy ORF, na dworcach kolejowych, w placówkach Czerwonego Krzyża i w koszarach wojskowych. Światełko płonie też niemal we wszystkich kościołach i w siedzibach wielu organizacji młodzieżowych. Od rana może je zanieść do swego domu każdy mieszkaniec tego kraju. W akcji obok skautów uczestniczą m.in. członkowie ochotniczej straży pożarnej, Czerwony Krzyż i austriackie koleje państwowe ÖBB.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.