Różnorodność biologiczna „po Bożemu”
17 marca 2010 | 14:47 | O. Stanisław Jaromi OFM Conv. Ⓒ Ⓟ
Trwa Międzynarodowy Rok Różnorodności Biologicznej. Uniwersyteckie Centrum Badań Nad Środowiskiem Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowało z tej okazji cykl otwartych wykładów. Mnie poproszono o mówienie nt. „Różnorodność biologiczna ‘po Bożemu’ w działaniach ekologów franciszkańskich”. Szukam zatem definicji owej bioróżnorodności „po Bożemu”…
I odkrywam, że została ona ustanowiona już w pierwszych wersetach Biblii: Bóg ulepił („z ziemi” – tak samo jak w przypadku człowieka) „wszelkie dzikie zwierzęta i wszelkie ptactwo powietrzne” i „przyprowadził je do człowieka, aby dowiedzieć się, jak on je nazwie” (Rdz 2,19).
Adam nadaje więc „nazwę wszelkiemu bydłu, wszelkim ptakom powietrznym i dzikim zwierzętom”.
Oto u zarania Stworzenia człowiek poznaje każdy żyjący gatunek.
Potem w czasie potopu Noemu Bóg nakazuje, by wprowadził do arki po parze każdego zwierzęcia (por. Rdz 7).
Widzę zatem, że Biblia mówi jasno: Stwórca pragnie różnorodności gatunków i niepowtarzalnego charakteru każdego z nich!
Zwierzęta świata stworzonego nie są niezróżnicowaną masą, wydaną na pastwę człowieka i jego eksploatacji. Ich różnorodność nie jest jego dokonaniem, lecz dziełem Stwórcy, który pozostawia człowiekowi jedynie ich klasyfikację.
Gatunki są odrębne od siebie (oddzielanie i stwarzanie są ze sobą związane), to znaczy, że takimi je stworzył Bóg. On sam jest Ojcem różnorodności biologicznej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
absolwent teologii i ochrony środowiska, doktor filozofii, od lat zaangażowany w chrześcijańską edukację ekologiczną, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu - REFA i szef portalu www.swietostworzenia.pl. Interesuje się sprawami dialogu pomiędzy nauką i wiarą, kulturą i duchowością, chrześcijańską wizją świata i różnymi nurtami ekofilozofii. Pracował duszpastersko w Czechach oraz w międzynarodowych centrach franciszkanów w Asyżu, Rzymie i Krakowie; obecnie mieszka w Radomsku.