„Rozpalać zapał misyjny” – sympozjum w Mysłowicach
31 października 2016 | 16:29 | ks. sk Ⓒ Ⓟ
W Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach odbyło się spotkanie pt. „Rozpalać zapał misyjny”, którego inicjatorem był ks. dr Grzegorz Wita, wikariusz biskupi ds. misji w archidiecezji katowickiej.
W niedzielne popołudnie w Centralnym Muzeum Pożarnictwa zorganizowano spotkanie pt. „Rozpalać zapał misyjny”. Przybyło na nie blisko 100 osób z Katowic, Gliwic, Tychów, Bierunia czy Mysłowic. – Jest to jedno z 3 pierwszych muzeów tego typu w Europie, a że leży na terenie parafii Matki Bożej Bolesnej w Brzęczkowicach, gdzie jestem proboszczem, to wydało mi się oczywiste, żeby tutaj zorganizować takie spotkanie. Bo któż zna się lepiej na ogniu, niż ci, którzy mają z nim na co dzień do czynienia – mówił ks. Wita.
Ks. Wita przestrzegł również, że "źle rozumianymi misjami można się sparzyć". – Można się na przykład wypalić, można się sparzyć, będąc w gorącej wodzie kąpanym, można ludzi poparzyć. Dlatego trzeba pokory, cierpliwości, bo to wynika z ducha Ewangelii. Jezus mówi o gorącej tęsknocie, mówi o przetapianiu. Wiele jest ciepła, nawet gorąca w Ewangelii. Ważne, żeby nie być letnim – powiedział wikariusz biskupi ds. misji.
Ks. Wita podkreślił też, że jeżeli chodzi o zapał misyjny, to w archidiecezji katowickiej sprawa wygląda nieźle. – Jak porównamy sprawę z aspiracjami ewangelicznymi, to ciągle jest za mało. Jak porównamy z innymi diecezjami, to jest świetnie, ale myślę, że nie w tym rzecz. Są takie przestrzenie współpracy, spotkań, formacji, gdzie ciągle jest coś do zrobienia – dodał.
Uczestnicy spotkania obejrzeli także prezentację przybliżającą zagadnienie ognia w architekturze i malarstwie. Prelekcję wygłosiła Danuta Janakiewicz, która podkreśliła, że „misyjny zapał bez wątpienia łączy się z misją straży pożarnej”. – Straż istnieje od XIX wieku i trwa do dzisiejszego dnia. Strażacy pomagają w codziennym życiu, ratują ludzi – wymieniała prelegentka, nawiązując do szerokiego rozumienia słów misja i misyjność.
Uczestnicy spotkania mogli także wspomóc dzieło misyjne poprzez kupno kalendarzy misyjnych czy innych przedmiotów przygotowanych lub przywiezionych przez misjonarzy. Pod koniec spotkania odbyło się także zwiedzanie Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach pod okiem jego pracowników.
Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach otwarto w 1975 r. Od tego czasu stale się rozbudowuje i gromadzi kolejne eksponaty muzealia, których obecnie jest około 40 tys. Muzeum gościło także latem 500 pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.