Rozpalić ducha misyjnego – bp Mazur o IV Kongresie Misyjnym
11 czerwca 2014 | 13:54 | aw, tk / am Ⓒ Ⓟ
IV Krajowy Kongres Misyjny, który odbędzie się w Warszawie 12-14 czerwca 2015 r. był tematem wystąpienia bp. Jerzego Mazura w czasie drugiego dnia obrad 365. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Ma on przyczynić się do rozpalenia ducha misyjnego.
W rozmowie z KAI przewodniczący Rady KEP ds. Misji podkreślił, że przyszłoroczny Kongres wpisuje się w obchody Światowych Dni Młodzieży, które planowane są na 2016 r. w Krakowie, a także w przygotowanie do 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Kongres będzie trwał trzy dni. 12 czerwca obrady odbędą się na UKSW w Warszawie, 13 czerwca program będzie realizowany w trzech miejscach – dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a zakończy go wspólna Eucharystia. Uczestnikom będą towarzyszyły znaki ŚDM – Krzyż oraz ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Natomiast trzeciego dnia, w niedzielę 14 czerwca odbędą się festiwale misyjne w archidiecezjach, diecezjach i parafiach w całego kraju.
Kongres odbędzie się pod hasłem „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału”, a jego celem jest rozbudzenie zapału misyjnego w jak najszerszych kręgach wiernych. – Powinniśmy sobie uświadomić, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za wielkie dzieło misyjne – ad gentes i współpracę z misjonarzami, gdyż brak zapału jest największą przeszkodą w działalności misyjnej – wyjaśnił bp Mazur. Mówił też o życzeniu, by media transmitowały Msze św. odprawione podczas Kongresu. – Chodzi o większe otwarcie naszego Kościoła wobec misji. Jan Paweł II pisał, że wszyscy powołani są do świętości i działalności misyjnej. Uważał, że każdy kapłan powinien mieć serce misyjne – przypomniał biskup ełcki.
– Prosiłem księży arcybiskupów i biskupów, aby w całym kraju – w katedrach, sanktuariach, parafiach, były sprawowane Msze św. w intencji misji – mówił bp Mazur. Poinformował też o materiałach, przygotowanych z okazji Kongresu, m.in. „Czytanki majowe”, zawierające sylwetki misjonarzy oraz zbiór konferencji dla różnych grup – kapłanów, seminarzystów, osób konsekrowanych, ruchów, stowarzyszeń i wspólnot kościelnych.
Udział w Kongresie wezmą misjolodzy, którzy wygłoszą wykłady o dziełach i duchowości misyjnej. W kolejnym dniu udział wezmą dzieci i młodzież z kół misyjnych oraz kolędnicy misyjni. Wydarzenie skierowane jest również do dorosłych, zainteresowanych głoszeniem Dobrej Nowiny i wsparciem modlitewnym i materialnym dla misjonarzy. Bp Mazur zwrócił uwagę, że trzeba też iść na peryferie, które są wszędzie, nie tylko w krajach pierwszej ewangelizacji, ale i w laicyzującej się Europy.
Bp Mazur przedstawił też prośby biskupów z całego świata, które docierają do Komisji Misyjnej – jest ich 30, ostatnia napłynęła z diecezji w Papui-Nowej Gwinei. Najwięcej próśb wpłynęło z Afryki, m.in. z Tanzanii, Ghany, Zambii, Bostwany, kolejnym kontynentem jest Ameryka Południowa – z Peru, Ekwadoru, Brazylii, Kuby, z Azji i Oceanii. – Oczy ludzi Kościoła na całym świecie skierowane są na Polskę, gdyż dostrzegają oni tkwiący w niej potencjał – podkreślił przewodniczący Komisji ds. Misji. Poinformował, że prosił, aby w związku z 1050. rocznicą Chrztu Polski wysłać 105 misjonarzy na 10 lat, dałoby to 1050 lat, czyli tyle, ile Polska jest chrześcijańska. – Tak uczcilibyśmy rocznicę Chrztu i zaspokoiłoby to zapotrzebowania, zgłaszane z zagranicy – mówił bp Mazur.
W czasie obrad KEP sugerował też, aby we wszystkich seminariach w Polsce była wykładana misjologia, co kształtowałoby w seminarzystach ducha misyjnego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.