Rozpoczął się II Tydzień Kultury Żydowskiej
15 stycznia 2012 | 21:05 | tk Ⓒ Ⓟ
Pokazy filmów, wykłady, wystawy, koncert oraz degustacje dań złożą się na program rozpoczynającego się dziś w Toruniu II Tygodnia Kultury Żydowskiej. Impreza, którą organizuje założona przez ojców franciszkanów Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej (WSFH), potrwa do 22 stycznia.
Tydzień rozpoczął wykład prof. Stanisława Krajewskiego o istocie dialogu międzyreligijnego na przykładzie dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Oficjalne rozpoczęcie imprezy odbędzie się jutro 16 stycznia z udziałem naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, który opowie o tym, czego nauczył się od Jana Pawła II.
Program toruńskiej imprezy przewiduje też dyskusję o wkładzie rabinów w dialog międzyreligijny w Polsce. Mówić o tym będą: Anna Bieniaszewska z Archiwum Państwowego w Toruniu i ks. prof. Waldemar Chrostowski, konsultor Rady Episkopatu ds. Dialogu Religijnego. Wykład „Czy Torę można czytać po polsku” wygłosi rabin Sacha Pecaric z krakowskiego Stowarzyszenia PARDES, zasłużonego w wydawaniu i interpretowaniu podstawowych dzieł judaizmu.
Ponadto w programie Tygodnia znajdzie się szereg innych wykładów o religii, historii i kulturze żydowskiej, warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych oraz pokazy filmów nagrodzonych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Żydowskie Motywy”, m.in. "Szczęśliwi Żydzi" Jonathana Rozenbauma i „Palestyński niewolnik mojego ojca” Nathanaela Goldmana Amirava i Uri Appenzellera.
Zaplanowano także wystawę-spektakl poświęconą Bruno Schulzowi, polskiemu prozaikowi, malarzowi i krytykowi literackiemu żydowskiego pochodzenia. Program przewiduje też koncerty oraz degustacja tradycyjnych potraw żydowskich.
Przez cały tydzień oglądać będzie można wystawy. "Nasi Izraelczycy – Losy Polskich Żydów w Izraelu" oraz „Wycinanka Żydowska". Ponadto odbędą się warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych.
We wtorek 17 stycznia, kiedy to Kościół katolicki w Polsce obchodzi XV Dzień Judaizmu, w kościele św. Piotra i Pawła w Toruniu bp Józef Szamocki przewodniczyć będzie nabożeństwu biblijnemu.
Imprezy Tygodnia Kultury Żydowskiej odbywać się będą w Wyższej Szkole Filologii Hebrajskiej przy ul. Poznańskiej 49, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu" przy ul. Wały gen. Sikorskiego 13 oraz Bibliotece Uniwersyteckiej UMK na ul. Gagarina 13. Dania kuchni żydowskiej można degustować przez cały tydzień w restauracji "Kwiat Podgórza" w Wyższej Szkole Filologii Hebrajskiej.
Otwarta w 2009 r. Wyższa Filologii Hebrajskiej w Toruniu – pierwsza tego typu w Europie – jest uczelnią niepubliczną. Założycielem i właścicielem uczelni jest Prowincja Św. Franciszka z Asyżu Zakon Braci Mniejszych Franciszkanów w Polsce a inicjatorem – jej pierwszy rektor o. dr Makysmin Marek Tandek OFM.
Niespełna miesiąc temu o. Tandek został odwołany z funkcji rektora WSFH i przeniesiony do klasztoru do Gdańska. W oświadczeniu prowincji franciszkanów napisano, że powodem tej decyzji był brak współpracy ze strony rektora z założycielem uczelni w zakresie jej prowadzenia oraz niewywiązywanie się przez rektora z nałożonych na niego obowiązków. Nie podano przy tym szczegółów tego postanowienia.
Pomimo tej decyzji franciszkanie mają nadzieję na kolejne edycje Tygodnia Kultury Żydowskiej. „Ta idea wpisuje się w profil naszej uczelni, w tym w dialog polsko-żydowski i nie chcielibyśmy, żeby obecny Tydzień był ostatnim” – zapewnił w rozmowie z KAI o. o. Leonard Bielecki – rzecznik prasowy polskiej prowincji Zakonu Braci Mniejszych Franciszkanów.
Nowym rektorem WSFH został o. Bernard Marciniak.
Toruńska uczelnia stwarza dogodne warunki do współpracy z innymi ośrodkami naukowymi w kraju i zagranicą. Organizowane konferencje, sympozja oraz seminaria mają charakter otwarty i są skierowane zarówno do studentów oraz doktorantów z kraju, jak również z zagranicy.
Ideę utworzenia uczelni poparły również środowiska żydowskie m.in. ambasador Izraela w Polsce prof. Szewach Weiss, naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz przewodniczący Światowego Związku Żydów Zygmunt Rolat.
Również budowa gmachu dla nowej uczelni zyskała poparcie wielu środowisk, osób i instytucji zarówno kościelnych (m.in. metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisz oraz biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego) jak też środowiska samorządowego, gospodarczego, naukowego i politycznego.
Wartość tej inwestycji jest szacowana na 24 mln zł. Pieniądze pochodzą z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego, kasy miejskiej, budżetu państwa i środków zakonu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.