Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia
26 września 2023 | 15:24 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia. Głównym celem wydarzenia jest popularyzowanie europejskiej muzyki dawnej, a w szczególności postać najsłynniejszego kompozytora polskiego średniowiecza Mikołaja z Radomia. Jego utwór „Alleluja”, który stał się hejnałem Radomia, i rozbrzmiewa podczas każdego koncertu festiwalowego.
Inauguracyjny koncert zatytułowany „Muzyka polskiego baroku” odbył się w kościele Najświętszego Serca Jezusowego. Wystąpili artyści Polskiej Opery Królewskiej.
W kolejnych dniach w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Pendereckiego w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu odbędzie się wykład multimedialny pt. „Muzyka francuska”, który przedstawi prof. dr hab. Lilianna Stawarz.
W piątek o godz. 17.00 w Szkole Muzycznej I stopnia w Kozienicach odbędzie się koncert pt. „Muzyka średniowieczna i dawne instrumenty”. Wystąpi Zespół Rocal Fuza. Tego samego dnia o godzinie 19.00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu zaplanowano koncert pt. „Wieczór z barokiem”. Wystąpi Trio Barokowe. W sobotę o godz. 19.00 w kościele św. Jana Chrzciciela (Fara) w Radomiu odbędzie się koncert pt. „Historia kołem się toczy”. Wystąpi Zespół Rocal Fuza. Koncert finałowy festiwalu odbędzie się w niedzielę o 19.00 w Sali Koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej z udziałem Akademickiego Chóru Uniwersytetu Radomskiego pod kier. Agnieszki Kobierskiej, Zespołu Basso Continuo pod kier. Ewy Bazelak, Zespołu Anabasis Ensemble pod kierunkiem Zofii Trystuły.
Organizatorem festiwalu jest Fundacja Ars Antiqua Radomiensis, a współorganizatorami: Radomska Orkiestra Kameralna, parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Radomia Radosław Witkowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.