Rozpoczął się odpust w Kalwarii Zebrzydowskiej
10 sierpnia 2002 | 20:05 | awo //mr Ⓒ Ⓟ
W Kalwarii Zebrzydowskiej nasilił się ruch pielgrzymkowy. Do 15 sierpnia potrwają uroczystości odpustowe, a 19 sierpnia do sanktuarium przyjedzie Jan Paweł II.
Codziennie dla pielgrzymów sprawowane są Msze z kazaniami. W tzw. Domku Matki Bożej, 13 sierpnia nieszporom będzie przewodniczył abp Tadeusz Kondrusiewicz z Moskwy, który weźmie także udział w procesji Zaśnięcia Matki Bożej (zwanej potocznie „pogrzebem Matki Bożej). Natomiast uroczystej sumie pontyfikalnej z okazji 400-lecia sanktuarium kalwaryjskiego 15 sierpnia będzie przewodniczył kard. Józef Tomko, emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.
W czasie uroczystości odpustowych zaplanowano też specjalne nabożeństwo dla młodzieży. Młodzi z zapalonymi świecami w dłoniach wezmą udział w procesji i Mszy św. na Górze Ukrzyżowania. Tej celebracji będzie przewodniczył bp Jan Szkodoń wraz z bernardyńskimi neoprezbiterami.
Co roku milion pielgrzymów przebywa do Kalwarii Zebrzydowkiej w malowniczym pograniczu Beskidu Makowskiego i Pogórza Bielickiego. To sytuuje ją na drugim miejscu, zaraz po Jasnej Górze, wśród najliczniej odwiedzanych polskich sanktuariów.
Kalwaria Zebrzydowska zyskała rozgłos dzięki misteriom pasyjnym odprawianym tu w Wielkim Tygodniu. W ostatnich latach przybywało na nie nawet 100 tys. wiernych. Kalwaryjscy przewodnicy i alumni bernardyńskiego Wyższego Seminarium Duchownego usytuowanego tuż obok bazyliki w historycznych strojach odgrywają ewangeliczne sceny opisujące Mękę Jezusa Chrystusa. Już w Wielką Środę odtwarzają ucztę u Szymona i zdradę Judasza. W Wielki Czwartek biorą udział w procesji pasyjnej rozpoczynającej się obrzędem umycia nóg Apostołom, potem na Dróżkach odtwarzają sceny „Modlitwy w Ogrójcu”, „Pojmania”, „Sądu Kajfasza”, nazajutrz w Wielki Piątek odbywa się „Sąd Piłata”, „Sąd Heroda”. Najwięcej pątników gromadzi scena wydania wyroku na Pana Jezusa czyli „Dekret Piłata”, ale najwięcej nawróceń – jak opowiadają bernardyni – zdarza się po wielkośrodowej scenie „Zdrady Judasza”.
W Wielki Piątek procesja rusza w kierunku Góry Ukrzyżowania, gdzie kończy się liturgią Męki Pańskiej oraz przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Grobu.
O. Florentyn Piwosz, znawca duchowości kalwaryjskiej, podkreśla, że w Kalwarii tajemnicę Męki Chrystusa przeżywa się jako duchową pielgrzymkę, a wizualne przedstawianie Pasji służy ewangelizacji. – Tego amatorskiego przedstawienia – jego zdaniem – nie można porównywać do profesjonalnych przedstawień, gdyż jest ono spontaniczne. „To nie jest teatr, to jest pielgrzymka” – podkreśla o. Florentyn. – Kalwaryjski pielgrzym, gdy wróci do domu nie powie: „oglądałem Mękę Pańską” ale powie „uczestniczyłem w Męce Pańskiej” i to właśnie wyraża istotę duchowość tego sanktuarium.
Bazylika, klasztor bernardynów i dróżki jako jedyna na świecie kalwaria trafiły w 2000 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO pod nazwą Krajobrazowy Zespół Manierystycznego Parku w Kalwarii Zebrzydowskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.