W Watykanie rozpoczął się proces ws. nadużyć finansowych
28 lipca 2021 | 08:48 | st, pb (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Przed Trybunałem Państwa Watykańskiego rozpoczął się proces osób oskarżonych w aferze związanej z inwestycjami finansowymi Sekretariatu Stanu w Londynie. Pozew skierowano wobec osób duchownych i świeckich, pracowników Sekretariatu Stanu oraz wysokich rangą funkcjonariuszy ówczesnego Urzędu Informacji Finansowej, a także osób z zewnątrz, działających w świecie międzynarodowych finansów. Jest wśród nich także kardynał – były substytut w Sekretariacie Stanu i prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych Angelo Becciu. Kolejna rozprawa odbędzie się 5 października.
Pierwsze przesłuchanie w sprawie dotyczącej inwestycji finansowych Sekretariatu Stanu w Londynie trwało siedem godzin i sprowadzało się do potyczek proceduralnych. Kolejne przesłuchanie zaplanowano na 5 października. W wielofunkcyjnej sali Muzeów Watykańskich – poinformowała pula dziennikarzy wpuszczonych na salę rozpraw – obecni byli tylko kardynał Giovanni Angelo Becciu i prał. Mauro Carlino. Rozprawa rozpoczęła się o godz. 9.17, a zakończyła o godz. 16.45. Stolica Apostolska i Instytut Dzieł Religijnych przyłączyły się do procesu jako oskarżyciele cywilni, powierzając ochronę swych interesów byłej włoskiej minister sprawiedliwości Paoli Severino, która była obecna na sali sądowej wraz z adwokatami oskarżonych.
Prawnicy pozwanych zakwestionowali zasadność zarówno instytucji watykańskich do utworzenia powództwa cywilnego i zażądali unieważnienia wezwania do stawiennictwa. W szczególności adwokat Fabio Viglione, obrońca kard. Becciu, zakwestionował brak akt, zwłaszcza transkrypcji przesłuchań prał. Alberto Perlaski: „Chcielibyśmy mieć możliwość ich przesłuchania”, powiedział: „Istnieje nagranie, ale nie zostało zdeponowane w aktach”. „Prawo do obrony zostało naruszone”, dodał: „Nie ma żadnego nagrania dotyczącego kardynała Becciu” – zaznaczył.
O godz. 15.22 rozprawa została odroczona i Sąd udał się do sali posiedzeń plenarnych na godzinę i dwadzieścia minut. O godz. 16.43 przewodniczący Trybunału Państwa Watykańskiego, Giuseppe Pignatone, uchylił nakaz aresztowania Raffaele Mincione, wydany 19 czerwca 2020 r., i orzekł, że sprawy wszystkich nieobecnych, z wyjątkiem prał. Carlino, kardynała Becciu i Torziego, który nie uczestniczy w procesie z powodu uzasadnionej przeszkody, będą rozpatrywane in absentia (pod nieobecność). Pignatone zastrzegł sobie prawo do wypowiadania się na temat wszystkich wyłączeń i wniosków przedstawionych przez strony, pozostając otwartym na dalsze wnioski o udostępnienie akt lub dokumentów audio i wideo. Zwrócił się do asystenta prokuratora, Alessandro Diddi, o zwrot kopii nośników komputerowych stronom do 21 września i poprosił strony o złożenie wszelkich dalszych pism, wniosków i próśb do 4 października. Wreszcie, wyznaczył kolejną rozprawę na dzień 5 października na godz. 9.30.
Po minionej rozprawie kard. Becciu poprzez swego adwokata Fabio Viglione wyraził zaufanie do Trybunału i zapewnił, że ze spokojem czeka na przebieg procesu oraz „ukazanie licznych dowodów i świadectw, które wykażą jego niewinność wobec wszystkich oskarżeń”. Składane przeciwko niemu w czasie śledztwa zeznania prał. Alberta Peralski i Franceski Chaouqui, o których dowiedział się dopiero przed kilkoma dniami, uznał za „całkowicie fałszywe” i zapowiedział wystąpienie przeciw nim na drogę prawną o oszczerstwo.
Oskarżonymi przez watykańską prokuraturę są:
– René Brülhart, były prezes Urzędu Informacji Finansowej, któremu prokuratura watykańska zarzuca popełnienie przestępstwa nadużycia stanowiska;
– ks. prał. Mauro Monsignor Carlino, były sekretarz kard. Becciu, który jest oskarżony o wymuszenia i nadużycie urzędu;
– Enrico Crassus, menadżer inwestycyjny, któremu zarzuca się popełnienie przestępstw defraudacji, korupcji, wymuszeń, prania brudnych pieniędzy, innych przestępstw i oszustw finansowych, nadużycia władzy, fałszowanie dokumentów urzędowych;
– Tommaso Di Ruzza, – były dyrektor Urzędu Informacji Finansowej, oskarżony o defraudację, nadużycie stanowiska i naruszenie tajemnicy służbowej;
– Cecilia Marogna, współpracowniczka finansowa kard. Becciu, oskarżona o defraudację;
– Raffaele Mincione, pośrednik finansowy, oskarżony o defraudację, oszustwo i nadużycie stanowiska, defraudacje i pranie pieniędzy;
– Nicola Squillace, adwokat, oskarżony o oszustwo, defraudację, pranie brudnych pieniędzy;
– Fabrizio Tirabassi, pracownik Sekretariatu Stanu, którego prokuratura oskarża o korupcję, wymuszenia, defraudację, oszustwo i nadużycie władzy;
– Gianluigi Torzi, pośrednik handlu nieruchomościami, któremu w akcie oskarżenia zarzuca się popełnienie przestępstw wymuszenia, defraudacji i oszustwa, sprzeniewierzenie i pranie pieniędzy.
Pozew skierowano także przeciwko firmom:
– HP Finance LLC, powiązanej z Enrico Crasso, której prokuratura zarzuca popełnienie przestępstwa oszustwa;
– Logsic Humanitarne Dejavnosti, D.O.O., dotyczący Cecilii Marogny, której prokuratura zarzuca przestępstwo defraudacji;
– Prestige Family Office SA, która może być powiązana z Enrico Craso, a któremu w akcie oskarżenia zarzuca się popełnienie przestępstwa oszustwa;
– Sogenel Capital Investment, która jest powiązana z Enrico Crasso i której w akcie oskarżenia zarzuca się popełnienie przestępstwa oszustwa.
Dochodzenie zostało podjęte w lipcu 2019 r. na podstawie skargi Instytutu Dzieł Religijnych i Urzędu Biegłego Rewidenta, a prowadzono je we współpracy międzynarodowej z władzami włoskimi.
Pojawiły się również dowody obciążające kardynała Giovanniego Angelo Becciu, przeciwko któremu prowadzono dochodzenie w sprawie przestępstw defraudacji i nadużycia władzy, również we współpracy, jak również przekupstwa.
Czynności dochodzeniowe, prowadzone we współpracy z instytucjami innych krajów (Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania, Jersey, Luksemburg, Słowenia, Szwajcaria), pozwoliły na ujawnienie rozległej sieci powiązań z podmiotami działającymi na rynkach finansowych. Działania te spowodowały znaczne straty w finansach Watykanu, a wykorzystano w nich również zasoby przeznaczone na osobiste dzieła charytatywne Ojca Świętego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.