Drukuj Powrót do artykułu

Rozpoczął się Światowy Zjazd Absolwentów KUL

09.06.2018 , olc / pz, Lublin Ⓒ ℗

Sample Fot. Katolicki Uniwersytet Lubelski

„To tutaj najczęściej spotykają się osoby odwiedzające uniwersytet. Ten dziedziniec i cały otaczający go gmach główny stawał się miejscem charakterystycznym i rozpoznawalnym w Polsce i za granicą. Z czasem też miejscem symbolicznym” – powiedział do zgromadzonych na dziedzińcu uniwersytetu ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL, podczas spotkania z uczestnikami jubileuszowego Światowego Zjazdu Absolwentów uczelni. Na uczelnię przyjechało ok. 1,5 tys. absolwentów.

W uroczystym spotkaniu z władzami udział wzięli m. in. abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i Wielki Kanclerz KUL, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublina, Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski oraz inni reprezentanci hierarchii kościelnej, władz samorządowych, jak również dawni profesorowie i studenci KUL. Oficjalnie swoją obecność w wydarzeniu zadeklarowało ok. 1500 absolwentów.

Jednym z kluczowych punktów programu był wykład wygłoszony przez prof. Stefana Sawickiego, literaturoznawcę na temat: „100 lat uniwersytetu katolickiego w Lublinie. Zamierzenia i wyzwania”. Podkreślał on ogromny zasięg i wpływ, jaki na świecie wywiera od lat działalność KUL.

„Katolicki Uniwersytet Lubelski przekroczył granice regionu oddziałując dydaktycznie i naukowo na całą Polskę. Stał się dobrem wspólnym, narodowym, hojnie wspieranym przez społeczeństwo w kraju i na emigracji” – mówił.

Pierwszy dzień Światowego Zjazdu Absolwentów KUL zaplanowany został na dzień Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, czyli Święta Patronalnego uczelni. Na uczestników czekają koncerty, spotkania w ramach poszczególnych wydziałów oraz symboliczny urodziny tort, toast oraz pamiątkowe zdjęcie. Jest to jeden z najważniejszych punktów obchodów 100-lecia uczelni.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest najstarszą uczelnią Lublina i jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Powstał w 1918 r. Od początku istnienia, zadaniem uczelni jest służba Bogu i Ojczyźnie – Deo et Patriae. W ciągu swojej prawie 100-letniej historii, KUL stał się jednym z najważniejszych ośrodków myśli katolickiej, który wpływał na kształt nauki i kultury polskiej, zyskując szerokie uznanie w kraju i za granicą.

Wersja do druku

Przeczytaj także

09 czerwca 2018 11:10

Franciszek spotkał się z kosmonautami

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.