Rozpoczął się XXIII Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze”
14 lipca 2023 | 16:32 | wm | Kołobrzeg Ⓒ Ⓟ
Po raz dwudziesty trzeci w bazylice pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu zainaugurowany został międzynarodowy festiwal „Muzyka w katedrze”. Honorowym patronatem, wydarzenie objęli prezydent miasta Anna Mieczkowska oraz ordynariusz diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej bp Zbigniew Zieliński. Festiwal odbywać się będzie w każdy czwartek i potrwa do 24 sierpnia. Koncerty rozpoczynać się będą o godz. 20.30.
Organizatorami festiwalu są: prezydent Miasta Kołobrzeg oraz Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta. Współorganizatorami są: parafia pw. Wniebowzięcia NMP, której proboszczem jest ks. dr Andrzej Pawłowski, Stowarzyszenie Baltic Neopolis Orchestra ze Szczecina i Stowarzyszenie Przyjaciół Muzyki „Słuchaj” w Podkowie Leśnej.
Koncert odbywa się w ramach Mostu Kulturalnego Poznań-Kołobrzeg. Dyrektorem festiwalu jest Tadeusz Kielar – dyr. Regionalnego Centrum Kultury. Od wielu lat koncert prowadzi Beata Górecka z Radia Koszalin.
Muzyczne wydarzenie rozpoczęło się wykonaniem utworu z okresu baroku Arcangelo Corellego „Concerto grosso” op. 6 nr 4. Muzykę współczesną zaprezentowano utworem Mikołaja Majkusiaka, kompozytora i instrumentalisty, zwycięzcy konkursów, laureata nagrody ZAiKS-u dla najlepszego kompozytora młodego pokolenia Festiwalu Fryderyk 2020 przez docenianą w Polsce, Europie i na świecie formację Baltic Neopolis Orchestra. Na zakończenie zabrzmiała „Serenada” Mieczysława Karłowicza.
W programie międzynarodowego festiwalu znajdzie się m.in. koncert dedykowany pamięci Jana Staniendy – wybitnego skrzypka i profesora, koncertmistrza Polskiej Orkiestry Kameralnej oraz dyrektora artystycznego Europejskich Warsztatów Muzycznych w Kołobrzegu w latach 2008-2019.
Dwukrotnie zabrzmią katedralne organy: raz w recitalu polskiej organistki mieszkającej w Niemczech Mirosławy Cieślak, po raz drugi w składzie trio, które wykona skomponowane przez Kubę Marciniaka „Impresje na saksofon, wibrafon i organy”. Koncert Antonio Vivaldiego – mistrza włoskiego baroku oraz dwa utwory wybitnych polskich kompozytów współczesnych – Mikołaja Góreckiego i Mikołaja Majkusiaka.
Solistą koncertu jest jeden z najbardziej utytułowanych gitarzystów klasycznych średniego pokolenia na świecie, Łukasz Kuropaczewski.
Tegoroczna edycja w sposób szczególny będzie świętem wybitnych wiolinistów (Krzysztof Śmietana, Adam Wagner, Agata Szymczewska, Emanuel Salvador, Volodia Mykytka, Katarzyna Budnik czy Maxima Sitarz – Wawrzyniak). W ten sposób uczczona zostanie pamięć zmarłego dwa lata temu wspaniałego i cenionego nie tylko w Polsce skrzypka i pedagoga, prof. Jana Staniendy.
„Sakralny charakter gotyckiej konkatedry, a także obecność historycznych organów każą co roku dawać pole wybitnym organistom – w tym roku z Niemiec i z Polski” – napisał na stronie RCK dyrektor artystyczny festiwalu Przemysław Kieliszewski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.