Rozpoczęcie peregrynacji symboli ŚDM w Archidiecezji Krakowskiej
20 maja 2016 | 18:09 | md / mz Ⓒ Ⓟ
Chrześcijaństwo oznacza radykalizm czynów i nie rozgrywa się w sferze ideowych deklaracji i pobożnych wzruszeń, lecz w konkrecie spotkania z drugim człowiekiem – mówił bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II, która zainaugurowała peregrynację symboli ŚDM w Archidiecezji Krakowskiej.
W Mszy św. pod przewodnictwem szefa Komitetu Organizacyjnego ŚDM uczestniczyli kapłani i młodzież Kościoła greckokatolickiego z jego zwierzchnikiem w Polsce abp. Eugeniuszem Popowiczem, duszpasterze młodzieży z Krakowa i archidiecezji, członkowie i wolontariusze Komitetu Organizacyjnego ŚDM z Polski i zagranicy oraz licznie zgromadzona młodzież.
Po powitaniu u progu kościoła, symbole ŚDM zostały uroczyście wniesione do świątyni przez przedstawicieli młodych ludzi.
W homilii bp Damian Muskus przypomniał, że symbole ŚDM: krzyż i ikona Maryi Salus Populi Romani przemierzają Polskę od ponad dwóch lat „niepostrzeżenie, bez medialnego szumu i zainteresowania świata”. „Ten krzyż, przyjmowany z wiarą i ufnością, wszedł w naszą polską codzienność, by po cichu odmieniać naszą codzienność” – mówił kaznodzieja.
Zaznaczył, że autentyczne spotkanie z krzyżem wiąże się ze wstrząsem i nie może nikogo pozostawić obojętnym na zło i cierpienie. „Ostatecznie bowiem chrześcijaństwo oznacza radykalizm czynów, nie słów. Nie rozgrywa się w sferze ideowych deklaracji i pobożnych wzruszeń, ale w konkrecie spotkania z drugim człowiekiem” – mówił.
Kaznodzieja podkreślił, że krzyż, który stał się symbolem Światowych Dni Młodzieży, jest także symbolem młodości jako takiej. „Jan Paweł II dał wyraz wielkiemu zaufaniu młodym ludziom, gdy im ten krzyż powierzał. Zaufał im, że się go nie przestraszą, że poniosą go przez świat i będą przekazywać dalej, na przekór opiniom, które próbują wmawiać, że trud się nie opłaca, wierność jest przereklamowana, a życie jest zabawą bez celu” – stwierdził bp Muskus. Wezwał też młodych, by wsłuchali się w swoje serca i zastanowili, co ich przyciąga do krzyża.
Peregrynacja symboli ŚDM w Archidiecezji Krakowskiej rozpoczyna ostatni etap duchowych przygotowań polskiej młodzieży do lipcowego spotkania, które „nie jest – jak lubią mówić media – wielkim festiwalem religijnym, promocyjną szansą dla Polski, wyzwaniem logistycznym, ani nawet kościelną inwestycją w młode pokolenie”. „Światowe Dni Młodzieży to jest czas, kiedy w Kościele działa Duch, a naszym najważniejszym zadaniem dzisiaj jest otworzyć nasze serca na Jego powiew i pozwolić przemieniać się Bożej miłości” – zakończył kaznodzieja.
Do Krakowa symbole ŚDM trafiły z greckokatolickiej diecezji warszawsko-przemyskiej. Peregrynacja w Archidiecezji Krakowskiej zakończy się tuż przed Światowymi Dniami Młodzieży. Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikona Matki Bożej Salus Populi Romani obecne będą także podczas centralnych wydarzeń spotkania młodych z papieżem w Krakowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.