Rozpoczęła się 30. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja
11 lipca 2021 | 09:13 | it/ BP @JasnaGóraNews | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
„Ewangelia radosną obietnicą”, to hasło dwudniowej 30. Pielgrzymki Rodziny Radia, która rozpoczęła się wczoraj na Jasnej Górze. Mszy św. przewodniczy bp senior Ignacy Dec ze Świdnicy. -To nasze publiczne wyznanie, jak bardzo potrzebna jest nam Maryja. Ewangelia Jezusa nas nie zniewala, ale wyzwala – przekonywał.
Witając pielgrzymów przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski podkreślił, że 30 pielgrzymka to dziękczynienie za „wielkie dzieła, które Pan uczynił” i modlitwa za Kościół i Ojczyznę.
– To dziękczynienie, które Pan uczynił, a uczynił nie tylko wam, którzy to dzieło tworzycie, ojcom redemptorystom na czele z o. Tadeuszem Rydzykiem, pracownikom i współpracownikom Radia, Telewizji Trwam i wielu innych dzieł wyrosłych na przestrzeni tych lat, ale także Kościołowi w Polsce i na świecie, naszej Ojczyźnie i polskim rodzinom, wszystkim dla których stało się ono skutecznym narzędziem ewangelizacji – mówił o. Przeor. Podziękował za wspaniałomyślną, choć niełatwą posługę i dodawał: „my, paulini dziękujemy szczególnie za codzienne transmisje Apelu Jasnogórskiego i Mszy św., które zbliżają wiernych do naszego narodowego Sanktuarium, do Maryi, bez której niczego nie chcemy i nie możemy czynić”.
Jasnogórski przeor przypomniał, że Maryja uczy nas, jak być uczniami Chrystusa w całkowitym zaufaniu do Pana: „życzę byście poczuli, że jesteście w domu Najlepszej Matki, zawierzajcie Jej swoje intencje, Kościół i naszą Ojczyznę. Maryja jest tutaj z wami, czuła i wrażliwa na wasze potrzeby i oczekiwania, gotowa pomagać tam, gdzie najbardziej tej pomocy potrzebujecie”.
– Chrześcijaństwo jest dzisiaj najbardziej prześladowaną religią w świecie – przypominał w kazaniu bp Ignacy Dec. Zauważył, że w wielu krajach Europy Zachodniej, a ostatnio również w Polsce, wyraźnie wzmogły się ataki na wartości chrześcijańskie. – Obserwatorzy tych procesów wyraźnie odczytują to jako próbę osłabienia, a nawet obalenia cywilizacji chrześcijańskiej. Procesowi temu sprzyja słabość chrześcijaństwa w krajach zachodnich, zapaść demograficzna Zachodu i napływ imigrantów z inną kulturą i religią – mówił.
Kaznodzieja podkreślał, że „niestety w ten demontaż chrześcijaństwa włączają się też, świadomie lub mniej, ludzie Kościoła o orientacji lewicowej, a w praktyce wyraża się to w naruszaniu fundamentów chrześcijańskiej kultury europejskiej”. Jak wyjaśniał, „w nauce zastępuje się prawdę – ideologią, w etyce milczy się o prawym sumieniu i o prawie naturalnym jako źródle prawa stanowionego i prawego postępowania, walkę klas zastępuje się walką płci, w sztuce odchodzi się od wartości piękna a w religii zapomina się o prawdziwym celu postępowania i całego ludzkiego życia”.
– Może martwić nas to, że w procesy te dają się wciągać także niektórzy katolicy z tzw. Kościoła otwartego, wspomagani przez obecnych w mediach, zwłaszcza na portalach internetowych, dyżurnych teologów duchownych i świeckich. Wiemy, że wiele osób z życia publicznego stało się dziś zakładnikami liberalnych mediów, gdzie często mówi się o prawdzie, ale nie mówi się prawdy, gdzie mówi się o demokracji, a jej się zaprzecza, w słowach i czynach, gdzie mówi się o wolności, a rozumie się ją jako wolność od obowiązków, od powinności dyktowanej przez sumienie, od nakazów i zakazów pochodzących od Boga – mówił kaznodzieja.
Bp Dec podkreślał, że „musimy się obronić przed przewrotną ideologią gender i błędnym ekologizmem, gdzie miejsce Boga zajmuje człowiek, a miejsce człowieka zajmują zwierzęta, gdzie panuje empatia do losu zwierząt, a brak empatii do poczętych dzieci”.
– Przyjeżdżamy tu, by nabrać odwagi do zachęcania siebie i innych do praktykowania wiary w modlitwie i w postawie życia zgodnego z prawem Bożym. Wiara i wierność Bogu jeszcze nikomu nie zaszkodziły – przekonywał. Dodawał, że „stajemy się wielcy wielkością Pana Boga, w którego wierzymy i którego wolę wypełniamy. Nasze przyznanie do Chrystusa wyrażamy przez uczciwe życie, kiedy stajemy się sługami słabszych, chorych, przegranych, gdy stajemy się jedni dla drugich darem”.
W programie dwudniowej pielgrzymki Radia Maryja dziś jeszcze różaniec i udział w Apelu Jasnogórskim. Główne uroczystości odbędą się jutro. Rozpoczną się o godz.8.00 Godzinkami ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP, o 9.00 – modlitewne czuwanie a o godz.11.00 – Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu. Pielgrzymkę zakończy o 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia.
Radio Maryja rozpoczęło nadawanie 8 grudnia 1991 r. Toruńska rozgłośnia to największe katolickie medium w Polsce, którego zasięg daleko wykracza poza granice kraju. Początkowo audycje docierały tylko do słuchaczy w Toruniu, Bydgoszczy i okolicznych miejscowości. Obecnie fale Radia Maryja przekraczają granice oceanu, dzięki czemu rozgłośnia jest odbierana także w wielu miejscach zamieszkałych przez Polonię.
Z Jasnej Góry #JasnaGóra ślę Wszystkim serdeczne pozdrowienia z XXX jubileuszowej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja #30pielgrzymkaRM wraz z przesłaniem dzisiejszej Ewangelii, że jesteśmy powołani przez Chrystusa i przez Niego posłani, abyśmy przedłużali dzieło ewangelizacji świata pic.twitter.com/P4EyNIyEY1
— Bp Ignacy Dec (@BpIgnacyDec) July 11, 2021
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.