Rozpoczęła się 45. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
04 sierpnia 2022 | 18:05 | tn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
„Pielgrzym to człowiek modlący się o pokój; człowiek, który ofiaruje zmęczenie i pielgrzymi trud w intencji pokoju” – mówił bp Jan Wątroba na Mszy św. rozpoczynającej 45. Rzeszowską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę pod hasłem „Posłani z Maryją”. 4 sierpnia w kierunku Częstochowy wyruszyło z Rzeszowa blisko 600 pątników pieszych i 200 rowerzystów. Dodatkowo, w ramach pielgrzymki sztafetowej, będzie pielgrzymować 1000 osób.
Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. na Placu Farnym w Rzeszowie o godz. 6.30. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba. Eucharystię koncelebrowali: bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski i około 60 księży.
Razem z pielgrzymami modlili się mieszkańcy Rzeszowa i okolic, którzy przyszli pożegnać pątników oraz rowerzyści z 43. Pielgrzymki Rowerowej im. św. Krzysztofa z Rzeszowa na Jasną Górę.
Homilię wygłosił bp Jan Wątroba. Kaznodzieja, nawiązując do hasła „Posłani z Maryją”, mówił o posłaniu na rzecz pokoju. „Posłani z Maryją chcemy wypraszać dar pokoju dla świata. Nikogo nie trzeba przekonywać, jak bardzo nagląca jest potrzeba modlitwy o pokój na Ukrainie. Pielgrzym to człowiek pokoju, napełniony pokojem, promieniujący pokojem. Pielgrzym przekazuje pokój tym, których spotyka na drodze, których pozdrawia, u których gości. Przyjmuje także od innych pokojowe gesty i słowa. Pielgrzym to człowiek modlący się o pokój; człowiek, który ofiaruje zmęczenie i pielgrzymi trud w intencji pokoju” – mówił hierarcha.
Bp Wątroba wiele miejsca poświęcił bł. Stefanowi Wyszyńskiemu i jego pobożności maryjnej. „Obecność Maryi, której Stefan Wyszyński doświadczał od wczesnych lat, była tajemnicą jego życia. Nigdy się nie zawiódł, zawierzając siebie Matce Bożej. (…) Kochani pielgrzymi, uwierzcie i wy, że idąc maryjną drogą także obieracie najlepszą cząstkę, której nie będziecie pozbawieni. Maryja jest najkrótszą drogą, która prowadzi do Jezusa Chrystusa” – powiedział biskup.
Po Komunii Świętej bp Wątroba pobłogosławił specjalne identyfikatory dla biskupów, przewodników poszczególnym grup oraz księży odpowiedzialnych za pielgrzymkę, m.in. ks. Jakuba Nagiego, dyrektora pielgrzymki, ks. Władysława Jagustyna, ojca duchownego, ks. Jana Szczupaka, kierownika trasy i rzecznika prasowego oraz ks. Mariusza Uryniaka – kwatermistrza. W sumie w pielgrzymce uczestniczy 30 księży, a także diakoni, klerycy i siostry zakonne.
Od powstania diecezji rzeszowskiej tradycją pielgrzymki z Rzeszowa jest wręczenie „dukatów” przez bp. Kazimierza Górnego. Tak przyjęło się określać jego błogosławieństwo i słowa „Deus vos ducat, Deus vos inducat, Deus vos deducat” („Niech was Bóg prowadzi, doprowadzi i przyprowadzi”). W tym roku bp Górny przekazał „dukaty” już po raz 31.
O godz. 8.00 na szlak pielgrzymkowy wyruszyli rowerzyści z 43. Pielgrzymki Rowerowej im. św. Krzysztofa z Rzeszowa na Jasną Górę (jest to najstarsza pielgrzymka rowerową w Polsce). Grupa blisko 200 rowerzystów pokona trasę liczącą 290 km (Rzeszów-Wiślica-Olsztyn-Jasna Góra) i 6 sierpnia dotrze na Jasną Górę. Wśród rowerzystów są duchowni: ks. Janusz Miąso, ks. Witold Pazdan i ks. Paweł Smoleń. Pielgrzymkę rowerową z Rzeszowa zapoczątkował w 1979 r. nieżyjący już Marian Celek, pracownik ówczesnej WSK „PZL Rzeszów” i działacz „Solidarności”, który samotnie pokonał trasę z Rzeszowa na Jasną Górę w podziękowaniu za wybór kard. Karola Wojtyły na papieża.
Punktualnie o godz. 8.30, w odstępie kilku minut, 5 grup pieszych, począwszy od grupy pierwszej (grupa św. Urszuli i św. Jadwigi), wyszło z Placu Farnego w kierunku ronda Romana Dmowskiego i dalej w stronę Miłocina.
Tegoroczna pielgrzymka, po dwuletniej przerwie spowodowanej przez pandemię, wróciła do kształtu sprzed 2020 r. (w 2020 r. na Jasną Górę szli tylko księża; w 2021 r. odbyła się pielgrzymka „sztafetowa” – codziennie szła inna grupa). 45. pielgrzymka odbędzie się dwóch formułach: tradycyjnej (10-dniowej) i sztafetowej (1-dniowej). W formie tradycyjnej będzie pielgrzymować 550 osób podzielonych na 4 grupy (grupy zostały utworzone z połączenia dotychczasowych 13 grup). Do udziału w pielgrzymce sztafetowej zgłosiło się około 1000 pielgrzymów. Będą oni tworzyć 5 grupę – codziennie na trasę pielgrzymki wyruszy od 50 do 200 osób. Po zakończeniu pieszej drogi pielgrzymi sztafetowi pojadą autokarami na Jasną Górę, a potem wrócą do domów.
W sobotę 13 sierpnia, w dziesiątym dniu pielgrzymowania, po przejściu 276 km, pątnicy przybędą na Jasną Górę. Msza św. kończąca pielgrzymkę odbędzie się na szczycie klasztornych wałów o godz. 11.30.
Pielgrzymom towarzyszą pątnicy duchowi, którzy tworzą grupę pielgrzymkową pod patronatem bł. ks. Jana Balickiego. Chorzy i ci, którzy z różnych powodów nie mogą iść do Częstochowy, włączają się w pielgrzymkę przez różaniec odmawiany codziennie o godz. 20.30 w kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie. Modlitwa jest transmitowana przez Katolickie Radio Via. Diecezjalna rozgłośnia codziennie prowadzi relacje z trasy pielgrzymkowej o godz. 12.10, 15.20 i 20.00.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.