Rozpoczęła się międzynarodowa konferencja „Jeden świat – wiele kultur”
27 października 2011 | 14:03 | jm Ⓒ Ⓟ
Reprezentanci ponad trzydziestu uczelni zagranicznych i polskich biorą udział w międzynarodowej konferencji interdyscyplinarnej „Jeden świat – wiele kultur. Dialog kultur, cywilizacji, religii w dobie globalizacji”, która rozpoczęła się dzisiaj w Bydgoszczy. Spotkanie organizowane jest przez Kujawsko-Pomorską Szkołę Wyższą w Bydgoszczy i Fundację Watykańską Joseph Ratzinger – Benedykt XVI.
Dla bydgoskiej uczelni to drugie tego typu spotkanie, pierwsze jednak pod szyldem watykańskiej fundacji. To przede wszystkim okazja do pogłębienia tematu wielokulturowości we współczesnym świecie. – Uczelnia i dyskurs akademicki, wolny od jakichkolwiek uwarunkowań politycznych, ekonomicznych, są doskonałym miejscem, gdzie można w sposób naukowy dociekać prawdy. Pragniemy prowadzić dialog, aby zobaczyć, w jaki sposób różne kultury o różnej orientacji mogą współistnieć w aspekcie transcendentnym i materialnym, ekonomicznym, prawnym oraz instytucjonalnym – powiedziała rektor KPSW, dr Helena Czakowska.
Konferencja idealnie wpisuje się obchody 25-lecia spotkania Jana Pawła II w Asyżu. „Pielgrzymi prawdy, pielgrzymi pokoju” – to temat, który Benedykt XVI wybrał dla uczczenia rocznicy modlitwy o pokój, która odbyła się 27 października 1986 roku z woli Jana Pawła II. – Cieszymy się, że możemy podejmować tę refleksję razem z Ojcem Świętym. Są to poszukiwania, na które nie ma prostych odpowiedzi. Widzimy, że spotykanie się kultur, religii, cywilizacji jest faktem. Żadna nie jest wrogiem drugiej, a wszystkie są wypadkową najróżniejszych uwarunkowań, które zaistniały w historii Europy i świata. Dostrzegł to Jan Paweł II 25 lat temu. Stąd spotkanie w Asyżu, które w pewnym sensie było uznawane za cud. Polityka dialogu jest czymś wpisanym w naturę człowieka – powiedział wiceprzewodniczący komitetu naukowego, ks. dr Mariusz Kuciński.
Dla Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger – Benedykt XVI jest to pierwsza konferencja o tak dużym znaczeniu naukowym. Wystąpienie inauguracyjne wygłosi o. prof. Maksymilian Heim, kanclerz Wydziału Teologicznego w Heiligenkreuz z Austrii, który 30 czerwca 2011 r. został odznaczony prestiżową „Nagrodą Ratzingera”.
To okazja do wymiany poglądów oraz prezentacji badań w gronie przedstawicieli różnych krajów, kultur i religii. Będzie w niej uczestniczyć szerokie grono teologów, politologów, prawników, socjologów, historyków, pedagogów, ekonomistów oraz medioznawców. W sumie zgłosiło się ponad stu referentów z Polski i m.in. Włoch, Austrii, Niemiec, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Bośni i Hercegowiny, Grecji, Turcji, Kirgistanu, Ukrainy, Łotwy i Szwajcarii. Pierwszy dzień konferencji zakończy bezpośrednia transmisja, prezentująca spotkanie Benedykta XVI z przedstawicielami różnych religii w Asyżu, podczas którego papież zapraszał wszystkich do pielgrzymowania ku prawdzie i pokojowi.
Obrady konferencyjne odbywać się będą w zespołach. Pierwszy z nich skupi się na dialogu kultur, cywilizacji i religii, drugi – zajmie się ekonomią i jej społecznym otoczeniem. Kolejna sekcja omawiać będzie zagadnienia związane z porządkiem prawno-społecznym i problemami współczesnego świata. Naukowcy skupią się także na tematach, jakie wobec wyzwań cywilizacyjnych stają przed pedagogiką. W panelu studenckim młodzież poruszy zaś problematykę ogólną, związaną z tematem „Jeden świat – wiele kultur”.
Konferencja zakończy się 28 października. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: prof. Jerzy Buzek – Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, abp Claudio Maria Celli – Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, prof. Barbara Kudrycka – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, bp Jan Tyrawa – Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej oraz dr Helena Czakowska – Rektor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.