Rozpoczęła się peregrynacja krzyża bł. Jana Pawła II po archidiecezji przemyskiej
18 października 2011 | 09:48 | pab Ⓒ Ⓟ
W poniedziałek 17 października w bazylice archikatedralnej w Przemyślu rozpoczęła się peregrynacja wielkopiątkowego krzyża bł. Jana Pawła II po wszystkich parafiach archidiecezji przemyskiej. Zakończy się ona 8 grudnia 2012 r.
Mszy św. w archikatedrze przewodniczył biskup pomocniczy Adam Szal. W homilii podkreślił, że nawiedzenie krzyża w parafii każe postawić sobie pytanie o miejsce krzyża w życiu człowieka. „Uroczystość peregrynacji to okazja do tego, aby podziękować Bogu za beatyfikację Jana Pawła II oraz 25-lecie święceń biskupich naszego metropolity, ale także szczególna okazja by wynagrodzić dobremu Bogu za wszelkie zniewagi, które istniały w przeszłości i istnieją teraz, wyrządzone Bogu i krzyżowi świętemu. To też szczególna okazja, by zadać sobie pytanie czym jest krzyż w moim życiu” – mówił kaznodzieja.
Zauważył, że krzyż zawsze jest znakiem miłości, mimo że często wywołuje sprzeciw. „Pojawiają się ludzie, którzy na celu mają walkę z krzyżem, który traktują jako powód do zbijania kapitału politycznego. Ale jako my chrześcijanie wiemy, że nie jest to znak nienawiści, że ten znak powinien nas nie dzielić, ale łączyć” – powiedział bp Szal.
„Z krzyża płynie moc na przetrwanie ciężkich i trudnych dni, zwłaszcza gdy dotyka nas większe lub mniejsze cierpienie” – zaznaczył.
Peregrynacja potrwa do 8 grudnia 2012 r. W każdej parafii krzyż będzie przebywał przez jeden dzień i będzie mu towarzyszył jeden z biskupów.
Krzyż, który Jan Paweł II trzymał w dłoniach podczas ostatniej swojej Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek 2005 r. został wykonany przez jednego z artystów z archidiecezji przemyskiej. Papież otrzymał go przy okazji spotkania w Watykanie z samorządowcami. Obecnie właścicielem krzyża jest abp Mieczysław Mokrzycki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.