Rozpoczęła się Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę
17 sierpnia 2016 | 09:19 | eb Ⓒ Ⓟ
Przed pątnikami dziewięć dni drogi, a do przejścia ok. 230 km. Rozpoczęła się 34. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. Na wędrówkę zdecydowała się głównie młodzież, ale są także starsi, dzieci i całe rodziny. Klimat tegorocznych rekolekcji w drodze jest nawiązaniem do Światowych Dni Młodzieży.
„Idę na pielgrzymkę, bo tęsknię za Światowymi Dniami Młodzieży. To był wyjątkowy czas, warto było przygotowywać to wydarzenie w diecezji i uczestniczyć w spotkaniu w Krakowie. Podczas pielgrzymki będzie okazja, by to raz jeszcze na spokojnie przeżyć. Chciałabym wrócić to przesłania papieża, przemyśleć te słowa, może na postoju odtworzyć je w komórce i oczywiście wcielić w życie” – mówi pątniczka, Angelika Biernat.
Pielgrzymka będzie dziękczynieniem za Światowe Dni Młodzieży i pogłębieniem przesłania, które zostawił młodym papież Franciszek.
Pielgrzymi zgromadzili się rano przy katedrze, by uroczyście rozpocząć wędrówkę. Mszy św. przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. W homilii ordynariusz diecezji mówił, by pątnicy pozwolili, aby w czasie pielgrzymki dotknęło ich Boże Miłosierdzie. „Pozwala nam ono pokonać zmęczenie sobą, drugim człowiekiem, pokonać zmęczenie otaczającym nas złem”. Biskup przypomniał, że Bóg jest mocarzem miłości, a trwając w Bogu nie mamy się czego obawiać. „To jest nas czas miłosierdzia” – mówił bp Jeż o pielgrzymce na Jasną Górę.
„Pielgrzymujmy z Kościołem, razem ze sobą, z naszymi rodzinami, z naszą Ojczyzną. Niech to wszystko co stało się udziałem ŚDM będzie w nas ustawicznie potęgowane. Niech czas Bożego Miłosierdzia zakwitnie na tej ziemi. Niech ta iskra, która rozpala serca całego świata rozpali nas jeszcze bardziej miłością do Boga i do drugiego człowieka” – dodał.
Hasło pielgrzymowania „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” – też nawiązuje do głównego przesłania Światowych Dni Młodzieży.
Pielgrzymi przejdą przez dwie Bramy Miłosierdzia, w tarnowskiej katedrze i na Jasnej Górze.
Będą też mieli okazje, by wspomóc dzieła miłosierdzia. Będzie to pomoc dla ludzi chorych, a także dla młodych, którzy dostaną stypendia.
„W drodze na Jasną Górę pielgrzymom towarzyszyć będą krzyż – replika symbolu Światowych Dni Młodzieży oraz kopia obrazu Jezusa Miłosiernego. Chcemy kontynuować entuzjazm jaki był w Krakowie. Na szlaku pielgrzymkowym będą wodzireje, którzy poprowadzą śpiewy i tańce, by pielęgnować ducha radości i wspólnoty” – mówi ks. Zbigniew Szostak, dyrektor tarnowskiej pielgrzymki.
Szczególnym znakiem na trasie będzie „Balsam Miłosierdzia”. Pielgrzymi będą nim namaszczani każdego dnia, podczas Apelu Jasnogórskiego.
Każdego roku tarnowskim pielgrzymom towarzyszą duchowi pątnicy. Zapisywali się oni u przewodników poszczególnych grup. Ci, którzy wyruszyć nie mogą, będą modlić się w parafiach i w swoich domach. W przeżywaniu rekolekcji w drodze pomagają media, które są na trasie i przekazują relacje z każdego dnia.
„Pielgrzymka to niebo na ziemi przez dziewięć dni. Dla mnie to stały element wakacji” – mówi Patrycja, która na szlak wyruszyła po raz dwunasty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.