Rozpoczęła się XXIV międzynarodowa konferencja z cyklu „Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej – Nowy kształt Europy”
20 września 2024 | 16:25 | dg | Kraków Ⓒ Ⓟ
Dziś rozpoczęła się dwudniowa konferencja poświęcona roli chrześcijan w procesie integracji europejskiej. Wydarzenie gromadzi czołowych ekspertów, polityków oraz przedstawicieli Kościołów, którzy będą debatować nad nowym kształtem Europy w obliczu wyzwań takich jak laicyzacja, migracje i wojna na Ukrainie. Kulminacją pierwszego dnia będzie uroczysta Gala Nagrody IN VERITATE, wyróżniająca wybitne postawy w łączeniu wartości chrześcijańskich i europejskich.
Konferencję otworzył Rafał Budnik, prezes Zarządu Fundacji im. bp. Tadeusza Pieronka, witając zebranych i dziękując zaangażowanym w organizację wydarzenia.
Andrzej Halicki, wiceprezes Grupy Europejskiej Partii Ludowej w PE, wskazał, jak ważna jest refleksja o przyszłości, a nie tylko kwestiach doraźnych. Podkreślił, że politycznemu zaangażowaniu musi towarzyszyć mocne poczucie misji.
Dr Adam Jarubas, współprzewodniczący Polskiej Delegacji w Grupie EPL w PE, wyraził radość, że są współorganizatorem tej konferencji. Podkreślił wagę pogłębionego dialogu między przedstawicielami Kościoła, życia publicznego, politykami. Wydarzenie za Janem Olbrychtem nazwał Krakowską Szkołą Dialogu, podkreślając, że wzajemne słuchanie się jest olbrzymią wartością.
Ks. dr Manuel Barrios Prieto, sekretarz generalny COMECE, wyraził radość z wydarzenia, któremu partneruje COMECE. „Cieszę się, że ta konferencja po tylu latach rośnie, rozwija się. Ważne jest posiadanie takiej otwartej przestrzeni, gdzie można porozmawiać o roli chrześcijan w procesie integracji europejskiej. Słowo chrześcijanie jest adekwatniejsze niż „katolicy” bo wskazuje na wymiar ekumeniczny – jako chrześcijanie pracujemy wspólnie dla rozwoju Europy i budujemy Królestwo Boże” – mówił. Wyraził niepokój mniejszym zaangażowaniem społeczeństw, mniejszą frekwencją w wyborach, rozwojem partii i frakcji populistycznych. Podkreślił, że pomniejszenie dystansu między instytucjami a obywatelami jest bardzo istotnym zadaniem. Mówiąc o poszerzaniu UE podkreślił wyzwania, jakie to za sobą niesie, i konieczność wierności wartościom Europy.
Jan Olbrycht wezwał to pamięci poszkodowanym przez powódź i okazania im wsparcia. Prezentując Fundację Roberta Schumana w Luxemburgu wskazał, że oprócz szkoleń przygotowujących do pracy strukturach unijnych ma na celu szerzenie chrześcijańskiej kultury w Europie, kultury, która jest bardzo różnorodna. Wspiera konferencję, bo ceni otwartą, poważną rozmowę o Europie. Przypomniał też postać bp. Tadeusza Pieronka, który zachęcał słowem i postawą do odważnej rozmowy o sprawach bardzo trudnych.
Akrobacje górskiego rowerzysty za ołtarzem. Proboszcz chciał podkreślić treść kazania [WIDEO]
Do zebranych przesłanie skierował nuncjusz apostolski w Polsce, abp Antonio Filipazzi, wzywając do wierności Ewangelii i Chrystusowi, który powinien być fundamentem i przewodnikiem.
– Przez ponad dwie dekady środowisko skupione wokół bp. Tadeusza Pieronka, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim skupiało się wokół procesu integracji europejskiej z perspektywy Kościoła i zaangażowania chrześcijan, zarówno poprzez ich obecność w świecie polityki jak i w kontekście chrześcijańskiej tożsamości i tradycji europejskich społeczeństw, zwłaszcza w nowych krajach członkowskich, które Unii Europejskiej nadały nowy wymiar po roku 2004, kiedy UE została poszerzona o 10 nowych krajów członkowskich, w tym m.in. Polskę, Węgry, Słowację, Litwę czy Maltę, a w 2007 i 2013 jeszcze o kolejno Bułgarię, Rumunię i Chorwację. Wymieniam te kraje, bo pokazują, jak bardzo różnorodna także religijnie jest dziś Unia Europejska. Widząc jej współpracę na poziomie politycznym oraz gospodarczym, nie można pomijać tego wymiaru jakim jest tradycja, kultura i religia. To także tworzy jej tożsamość i czyni projekt UE niezwykle ważnym i ciekawym – mówił KAI ks. Kazimierz Sowa.
Program konferencji obejmuje cztery sesje panelowe. Wydarzenie otworzy wykład wprowadzający prof. Chantal Delsol, francuskiej filozof i dyrektorki Ośrodka Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée w Paryżu, autorki głośnej książki „Koniec świata chrześcijańskiego”. Zaproszeni goście reprezentujący szerokie spektrum debaty publicznej, od polityków przez uczonych i działaczy społecznych będą szukać odpowiedzi na pytania „czy Europa jest jeszcze chrześcijańska?” oraz „czy pogodziła się z wojną?”, ale też jakie będą „Konsekwencje procesu rozszerzenia Unii Europejskiej” czy zjawiska migracji, które na trwałe wpisało się w życie naszego kontynentu.
Bp Tadeusz Pieronek, Patron Konferencji, za dewizę biskupią przyjął słowa „In Veritate” – „W prawdzie”. Ta łacińska sentencja dała nazwę dorocznej nagrodzie przyznawanej wybitnym osobistościom świata polityki i Kościoła. Kapituła Nagrody przyznaje ją w uznaniu zasług „w łączeniu wartości chrześcijańskich i europejskich”. Wydarzenie ma niezwykle podniosłą i godną oprawę i odbywa się w Galerii Sztuki Polskiej XIX i XX w. w Sukiennicach. Tegoroczna ceremonia wręczenia odbędzie się dziś o godz. 19.00.
Tegorocznymi laureatami są Herman Van Rompuy, były przewodniczący Rady Europejskiej, oraz prof. Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Wydarzenie odbywa się w hotelu Hotel Holiday Inn w Krakowie, organizowane jest przez Fundację im. bp. Tadeusza Pieronka we współpracy z Fundacją Roberta Schumana w Luksemburgu, Grupą Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) w PE, Delegacją Polską we Frakcji Europejska Partia Ludowa (Chrześcijańscy Demokraci) w PE, Komisją Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) oraz pod patronatem honorowym dr. Aleksandra Miszalskiego, prezydenta Miasta Krakowa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.