Rozpoczęło się spotkanie Kręgu Uczniów Ratzingera
27 września 2019 | 16:45 | ts (KAI) / hsz | Watykan Ⓒ Ⓟ
W Watykanie rozpoczęło się 27 września doroczne spotkanie Kręgu Uczniów Josepha Ratzingera. Tematem trzydniowej wymiany poglądów jego byłych studentów i współpracowników jest kapłaństwo w jego teologii w świetle obecnej sytuacji. Po raz pierwszy część dyskusji akademickiej będzie miała charakter otwarty. Planowane na sobotnie popołudnie 28 bm. kilkugodzinne sympozjum na temat „bieżących wyzwań urzędu kapłańskiego w Kościele” będzie dostępne dla szerokiej publiczności. Poprowadzi je kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan.
Wśród tegorocznych nowości spotkań grona uczniów profesora teologii i późniejszego papieża-seniora Benedykta XVI jest także zmiana miejsca obrad. Przez niemal 15 lat spotykali się oni w Castel Gandolfo, w tym roku natomiast po raz pierwszy będą obradować w położonym na terenie Watykanu niemieckim Papieskim Kolegium Teutońskim Matki Bożej z Camposanto (Collegio Teutonico) dla księży, w którym znajduje się „Rzymska Biblioteka Josepha Ratzingera/Benedykta XVI” i którego główna aula nosi imię papieża-seniora.
Program spotkania Kręgu Uczniów rozpocznie zamknięta wewnętrzna wymiana poglądów 27 września, a zakończy wspólna Msza św. w niedzielę 30 bm. W ciągu dwóch dni obrad przewidziane są referaty m.in. byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerharda Ludwiga Müllera oraz dwojga teologów: Karla-Heinza Menkego i Marianne Schlosser – laureatki ubiegłorocznej Nagrody Ratzingera. Obrady rozpocznie i zakończy kard. Kurt Koch.
Dogmatyk z Bonn Karl-Heinz Menke będzie mówił o „urzędzie sakramentalnym w Kościele”, Marianne Schlosser, profesor teologii duchowości na Uniwersytecie Wiedeńskim i członkini Międzynarodowej Komisji Teologicznej, będzie rozważała problematykę kapłaństwa i celibatu, a kard. Müller w swoim referacie omówi warunki święceń.
Z istniejącego od 2008 roku Nowego Kręgu Uczniów J. Ratzingera w spotkaniu uczestniczą opat klasztoru cystersów z austriackiego Heiligenkreuz o. Maximilian Heim, kanonista z Trewiru (Niemcy) Christoph Ohly, specjalizująca się w nauczaniu św. Tomasza z Akwinu Maria Esther Gómez de Pedro z Chile i wykładowca dogmatyki Ralph Weimann z Rzymu. Gość z Chile przedstawi różnice między kapłaństwem wszystkich wierzących a kapłaństwem sakramentalnym, podczas gdy Ohly uzasadni, dlaczego kapłaństwo sakramentalne jest dziś potrzebne.
Joseph Ratzinger w wielu pracach omawiał teologiczny profil urzędu kapłana. Już jako papież Benedykt XVI ogłosił rok 2009 „Rokiem Kapłańskim” w Kościele katolickim. W swojej, kontrowersyjnie przyjętej przez niektórych wypowiedzi z kwietnia br. papież-senior zwrócił uwagę na – jego zdaniem – błędy w kształceniu księży.Krąg Uczniów Ratzingera (Ratzinger Schülerkreis) istnieje od 1971 r. Jak wspominał w rozmowie z KAI kard. Christoph Schönborn z Wiednia, grupa powstała dlatego, że przyszły papież miał w Ratyzbonie zbyt wielu doktorantów i nie był w stanie opiekować się indywidualnie każdym z nich. Dlatego wszyscy spotykali się w co drugą sobotę w seminarium duchownym w Ratyzbonie. Po wspólnej Mszy św. doktoranci przedstawiali swoje najnowsze badania, o których potem wspólnie dyskutowano. „Jeszcze do dziś niektórzy z uczniów prof. Ratzingera dziwią się, jak otwarcie i z jaką intelektualną swobodą dyskutowaliśmy o najbardziej kontrowersyjnych problemach teologii” – wspominał arcybiskup Wiednia.
Z chwilą mianowania ich profesora w 1977 r. arcybiskupem Monachium, a w 4 lata później przeniesienia go do pracy w Kurii Rzymskiej, grupa spotykała się raz w roku. Od 2005 r., gdy kard. Ratzinger został wybrany papieżem, Krąg zbierał się w Castel Gandolfo.
Spotkania te odbywają się zawsze za zamkniętymi drzwiami. Jest to swoisty powrót do czasów, gdy obecny papież-senior prowadził dyskusje w kręgu akademickim, omawiał tematy naukowe, odpowiadał na pytania i sam je zadawał. Od 2009 r. Krąg poszerzył się o młodych teologów, głównie z krajów języka niemieckiego, ale są wśród nich także naukowcy z Meksyku, Hiszpanii, Włoch i USA. Podstawowymi warunkami przyjęcia do tego grona jest studiowanie teologii prof. Josepha Ratzingera i znajomość języka niemieckiego.
Członkami Kręgu Uczniów Ratzingera są głównie profesorowie uniwersyteccy (aktywni zawodowo i emeryci), w tym dwaj kardynałowie: Christoph Schönborn z Wiednia i przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan Kurt Koch.
W 2008 r. Krąg Uczniów powołał do życia Fundację im. Josepha Ratzingera – Papieża Benedykta XVI. Jej kuratorium przewodniczy kard. Schönborn. Na czele Rady Fundacji stoi były rektor seminarium duchownego w Bambergu ks. Michael Hofmann, a przewodniczącym zarządu jest o. Stephan Otto Horn. Fundacja służy badaniu i krzewieniu teologii „w duchu nauczania prof. Ratzingera” i duchowości papieża. Działa ona za zgodą Benedykta XVI, który na ten cel przekazał fundusz założycielski. W jej ramach utworzono m.in. stanowisko profesora gościnnego na uniwersytecie w Ratyzbonie.
Fundacja składa się z dwóch grup: prawie 30-osobowego grona uczniów i młodych doktorantów teologii, spośród których ponad połowa pochodzi z krajów języka niemieckiego, a pozostali – z różnych krajów, od Chile i USA, przez Francję, Rumunię i Grecję po Afrykę. Rzeczniczką tego „Nowego Kręgu” młodych jest Michaela Hastatter – pastoralistka z uniwersytetu we Fryburgu Bryzgowijskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.