Rozpoczęło się spotkanie papieża z patriarchami katolickim z Bliskiego Wschodu
06 lutego 2020 | 04:00 | kg (KAI/FIDES) / hsz | Watykan Ⓒ Ⓟ
W Watykanie rozpoczęło się spotkanie Franciszka z sześcioma patriarchami wschodnich Kościołów katolickich z Bliskiego Wschodu i Egiptu. W czasie obrad zostaną omówione i przedyskutowane bieżące problemy tych Kościołów i ich misja na tym obszarze. Ich sytuacja jest tam bardzo trudna ze względu na toczące się wojny, prześladowania i dyskryminację miejscowych chrześcijan oraz związane z tym takie zjawiska jak powszechna bieda i masowe wyjazdy chrześcijan z tych ziem.
Na rozmowy z Ojcem Świętym przybyli następujący patriarchowie: chaldejski Louis Raphael Sako, koptyjski Ibrahim Isaac Sidrak, maronicki kard. Bechara Butros Rai, melchicki Youssef Absi, ormiański Krikor Bedros XX Gabrojan i syryjski Ignace Youssif III Younan.
Wszyscy ci hierarchowie spotkali się poprzednio w tym samym gronie pod koniec listopada 2018 w Bagdadzie. Zwrócili się wówczas do Franciszka z prośbą o możliwość spotkania z nim w celu podzielenia się swymi troskami i problemami. Dotyczy to szczególnie sytuacji w dwóch państwach: Iraku i Syrii, które już od wielu lat są widownią wielkich napięć społecznych i politycznych oraz wojen. Następstwem tych niepokojów jest masowa emigracja chrześcijan z tych ziem.
W połowie stycznia br. patriarcha melchicki przypomniał, że powołaniem Kościoła, również na Bliskim Wschodzie nie jest „obrona cywilizacji chrześcijańskiej przed innymi cywilizacjami”, lecz „świadczenie o pracy Ducha Świętego w naszym życiu i pomaganie innym w przyjmowaniu daru tego Ducha”. Odnosząc się do malejącej obecności chrześcijan w tym regionie Youssef Absi podkreślił, że „zależy ona nie tyle od naszej liczby, naszej siły, wielkości i zdolności, ile od skutecznego działania Ducha Świętego w naszym życiu”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.