W planie 356. zebrania plenarnego KEP nie ma dyskusji na temat powyborczej sytuacji w Polsce, ale biskupi prawdopodobnie będą na ten temat rozmawiać.
„Obecność w Polsce każe odpowiedzialnie spojrzeć na to, co się dzieje” – powiedział abp Józef Michalik przed rozpoczęciem obrad biskupów.
„Myślę, że bez dodatkowego budzenia społecznego, budzą się serca ludzi w zdrowej reakcji na barbarzyńskie wypowiedzi czy tendencje, które są obliczone na płytką popularność, ale ma ona krótkie nogi” – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Abp Sławoj Leszek Głódź powiedział KAI, że „takich pomysłów antyklerykalnych i antyreligijnych, które z rzeczy samej są niegodne nie zabraknie”. – Musimy być gotowi na wrogie nękanie i tego tamta strona nie ukrywa. To jest swoista recydywa tego, co było już po 1945 r. – dodał metropolita gdański.
„Taki jest skład Sejmu, jaki ludzie wybrali. Takie są prawa demokracji” – powiedział rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch pytany o niedawne wybory parlamentarne. Odnosząc się do pomysłu Janusza Palikota o zdjęciu krzyża z sali sejmowej, zaznaczył, że nie można ludzi wierzących sprowadzić do obywateli drugiej kategorii. „Skoro w polskim parlamencie są osoby wierzące i niewierzące, a polska Konstytucja mówi o możliwości obecności symboli religijnych w przestrzeni publicznej, zachowujmy konstytucję” – powiedział rzecznik KEP.
Ks. Kloch przyznał, że biskupi zastanawiają się nad likwidacją Funduszu Kościelnego, który powstał w 1950 r. i jest rekompensatą za majątek Kościoła i innych związków wyznaniowych przejęty przez PRL. Poinformował, że Kościół proponuje, aby 1 procent podatku mógł być przeznaczony na wybrany przez siebie Kościół lub inny związek wyznaniowy.
Rzecznik KEP wyjaśnił, że nie chodzi o dodatkowy podatek, ale o to, żeby dwa, a nie jeden procent z płaconego podatku mógł być rozdysponowany według decyzji podatnika. „Jeśli dziś podatek, który płacimy do państwa przykładowo wynosi 100 zł, to złotówkę już dziś możemy ofiarować organizacjom pożytku publicznego. A teraz chodzi o to, aby drugą złotówkę z tych samych 100 zł można było podarować temu Kościołowi lub związkowi wyznaniowemu, który będziemy popierać. Nie chodzi natomiast o dodatkowa złotówkę. To są te pieniądze, które państwo od nas bierze jako podatek” – podkreślił. Zauważył, że nazwa „podatek kościelny” może być tu myląca, ponieważ nie chodzi o obłożenie wiernych dodatkowym podatkiem, ale ofiarowaniem 1 procenta z płaconego podatku.
356. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbywa się w Przemyślu z nuncjusza apostolskiego abp. Celestino Migliore, arcybiskupa lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego i abp. Edwarda Nowaka, emerytowanego sekretarza Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Biskupi wybiorą jeszcze dziś nowego sekretarza generalnego Episkopatu. „Ta funkcja wymaga człowieka otwartego i kontaktowego” – podkreślił przewodniczący KEP abp Michalik. W imieniu biskupów i pracowników Sekretariatu Episkopatu podziękował pełniącemu tę funkcję dotychczas bp. Stanisławowi Budzikowi, który został mianowany metropolitą lubelskim. Były to – jak zauważył – cztery lata „wypełnione umiejętnością i gorliwością, wprost radością ze służby na rzecz nas wszystkich”.
Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o
wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite. Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz
tutaj.