Rozpoczęły się badania religijności w diecezji płockiej
22 sierpnia 2009 | 16:15 | eg Ⓒ Ⓟ
W diecezji płockiej rozpoczęły się socjologiczne badania religijności. Do wybranych diecezjan udadzą się ankieterzy, którzy będą zadawać pytania m.in. dotyczące praktyk religijnych. Badania prowadzi Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC z Warszawy.
Badania będą przeprowadzane w sierpniu i we wrześniu. Do wybranych osób i rodzin zgłoszą się upoważnieni przez Kurię Diecezjalną ankieterzy, którzy będą przeprowadzać rozmowy na tematy religijne, według kwestionariusza ankiety. Organizatorom badań zależy na tym, aby odpowiedzi na pytania były szczere i zgodne z sumieniem.
Jak można przeczytać w liście przewodnim z Kurii Płockiej, który został odczytany we wszystkich kościołach diecezji, „badania socjologiczne mają charakter anonimowy i poufny”.
Wyniki pomogą poznać aktualną kondycję religijną diecezji, mają być także pomocne w „działalności pastoralnej parafii i różnych duszpasterstw specjalistycznych” – napisał w komunikacie skierowanym do parafii wikariusz generalny ks. Mirosław Milewski.
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC prowadzony przez księży pallotynów zajmuje się prowadzeniem badań statystycznych i socjologicznych na potrzeby Kościoła katolickiego w Polsce. Jego założycielem i dyrektorem jest ks. prof. Witold Zdaniewicz SAC.
Instytut systematycznie publikuje wyniki badań dotyczących m.in. religijności Polaków, uczestnictwa w praktykach religijnych, liczebności oraz struktury duchowieństwa, ilości wiernych i parafii. Badania te są jednym z głównych źródeł wiedzy socjologicznej o Kościele w Polsce, powołują się na nie autorzy publikacji naukowych oraz media, zarówno świeckie jak i kościelne.
Instytut współpracuje z Sekretariatem Konferencji Episkopatu Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.