Rozpoczęły się obchody jubileuszu Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Misjonarek Terezjanek
07 listopada 2010 | 16:01 | eb Ⓒ Ⓟ
W Tarnowcu koło Tarnowa odbyły się dziś obchody jubileuszu 200-lecia urodzin bł. Franciszka Palau OCD – założyciela Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Misjonarek Terezjanek oraz 150-lecia istnienia zgromadzenia. Siostry są zaangażowane w ewangelizację poprzez chrześcijańską edukację dzieci i młodzieży, opiekują się chorymi i potrzebującymi oraz pracują na misjach. Obchody rocznic potrwają cały rok.
Uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym przewodniczył ordynariusz diecezji tarnowskiej bp Wiktor Skworc. Uczestniczyli w niej duchowni, obecny był o. Andrzej Ruszała przełożony prowincji krakowskiej karmelitów bosych, siostry zakonne i ich rodziny, samorządowcy i parafianie z Tarnowca.
W homilii bp Wiktor Skworc powiedział, że „rocznice to czas dziękczynienia Bogu za wielkie dzieła, których dokonuje przez wybranych ludzi; to czas dziękczynienia za błogosławione owoce życia i pracy Sióstr Karmelitanek Misjonarek wg prostego schematu: Bóg i bliźni”.
Nawiązując do Ewangelii, kaznodzieja mówił, że „również w naszych czasach sadycejska ironia i kpina ze spraw religijnych pojawia się ze szczególną mocą, także niewiarą w zmartwychwstanie i życie wieczne”. Bp Skworc mówił, że jest ona szerzona zwłaszcza wśród młodych ludzi, których próbuje się przekonać, że śmierć oznacza całkowity kres ludzkiego życia. „Nie pozostaje więc nic innego jak to życie brać przysłowiowymi garściami, zaczerpnąć jak najwięcej, aby niczego nie przepuścić. Taka postawa – oprócz wielu innych oczywistych niebezpieczeństw – wbija człowieka w pychę i skrajny egoizm. Skoro bowiem „po drugiej stronie”, po śmierci nie ma nic, to tak naprawdę człowiek staje się miarą wszechrzeczy, sam ustala porządek, decyduje o tym, co dobre i złe, pretenduje do bycia sędzią w sprawach życia i śmierci innych ludzi. Zajmuje w ten sposób miejsce należne tylko Bogu i dopuszcza się grzechu pychy, który Biblia nazywa „korzeniem wszelkiego zła” – mówił kaznodzieja.
W Polsce są dwie wspólnoty zakonne zgromadzenia w Sopocie i Tarnowcu. Mieszka w nich siedem sióstr. W domu zakonnym w Tarnowcu jest jedna Polka, dwie siostry pochodzą z Hiszpanii i jedna z Kamerunu. Siostry katechizują, uczą języka hiszpańskiego, pracują w świetlicach dla dzieci i młodzieży, odwiedzają chorych.
Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Misjonarek Terezjanek zostało założone w Hiszpanii w 1860 r. przez bł. Franciszka Palau od Jezusa Marii i Józefa (1811-1872), karmelitę bosego, człowieka głębokiej modlitwy i niestrudzonego apostoła Kościoła.
Zgromadzenie żyje duchowością Karmelu Terezjańskiego ze szczególnym zaangażowaniem na polu misyjnym. Siostry są obecne w 24 krajach w Europie, Ameryce, Afryce i Azji, z których 18, to najuboższe kraje misyjne.
Rok Jubileuszowy 200. rocznicy urodzin bł. Franciszka Palau OCD potrwa od 29 grudnia br. do 29 grudnia 2011 r. Z tej okazji można uzyskać odpust zupełny, biorąc udział w celebracjach liturgicznych ku czci bł. o. Palau w każdej wspólnocie Karmelitanek Misjonarek Terezjanek CMT i Karmelitanek Misjonarek CM.
Bł. Franciszek Palau OCD urodził się w Aytona (Lerida-Hiszpania) 29 grudnia 1811 r. Zmarł w Tarragonie 20 marca 1872 r. Złożył śluby zakonne w Karmelu Terezjańskim w Barcelonie. 2 kwietnia 1836 r. został wyświęcony na kapłana w Barbastro (Huesca). Mając 28 lat, przez wielu biskupów został mianowany misjonarzem apostolskim. Był karmelitą bosym rozmiłowanym w samotności i oddanym głębokiej modlitwie oraz przepowiadaniu słowa Bożego. Został wygnany do Francji i zesłany na Ibizę (Baleary). Nie ominęła go także krytyka. Cierpiał głód i prześladowanie, niebezpieczeństwo śmierci i oszczerstwa.
Doświadczenie, pobożność maryjna, pobożność eucharystyczna przeżywana jako tajemnica komunii, która buduje i umacnia Kościół stanowią podstawę misyjnej duchowości Franciszka Palau i jego charyzmatu jako założyciela zgromadzenia. Uważał się za powołanego przez św. Teresę od Jezusa, do założenia Karmelu misyjnego w Rodzinie Terezjańskiej: sióstr Karmelitanek Misjonarek Terezjanek.
Był kierownikiem duchowym, pisarzem, publicystą, misjonarzem działającym przy Kongregacji Nauki Wiary, dyrektorem szkoły katechetycznej dla dorosłych, redaktorem tygodnika i egzorcystą.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.