Rozpoczęły się zapisy na 43. Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Płockiej na Jasną Górę
12 lipca 2024 | 08:05 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
„Budujmy wspólnotę Kościoła” – to hasło 43. Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 6-14 sierpnia: – Hasło nawiązuje do programu duszpasterskiego w Kościele w Polsce. Rekolekcje w drodze będą okazją do głębszego zrozumienia istoty Kościoła i swojego miejsca w nim – informuje ks. Jacek Prusiński, główny przewodnik 43. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Zapisy na pielgrzymkę prowadzone są już w parafiach diecezji.
Pielgrzymka wyruszy z katedry płockiej 6 sierpnia po Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Mirosława Milewskiego o godz. 6.00. Trasa pielgrzymki została podzielona na 9 etapów (około 30 km dziennie). Wejście na Jasną Górę będzie 14 sierpnia w godzinach porannych (7.30-8.15), z udziałem biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego.
Do zapisu na pielgrzymkę służy wyłącznie indywidualna karta uczestnictwa (według wzoru przekazanego do parafii lub ze strony internetowej: www.pielgrzymka.com) zawierająca niezbędne dane osobowe pielgrzyma. Należy ją wypełnić czytelnie i rzetelnie. Zapisy indywidualne i zbiorowe na pielgrzymkę organizują w swoich parafiach miejscowi duszpasterze, a następnie zgłaszają pielgrzymów w punkcie zapisów mieszczącym się w Szkołach Katolickich przy ul. Nowowiejskiego 2 w dniach 2,3,5 sierpnia br. (w godz. od 10.00 do 17.00).
Pielgrzymka ma charakter rekolekcji w drodze, a nie rajdu turystycznego. Tradycyjnie mogą w niej także uczestniczyć pielgrzymi duchowi: – Zapraszamy do duchowego pielgrzymowania wszystkich tych, którzy z racji choroby, pracy bądź innych przyczyn nie mogą pójść pieszo. Pragniemy w ten sposób utworzyć wielką wspólnotę modlitewną, która będzie wspierać wszystkich wędrujących w tak ważnych intencjach Kościoła, Ojczyzny, rodzin i osobistych. Zapisy na pielgrzymkę duchową organizują w swoich parafiach miejscowi duszpasterze – przekazuje ksiądz przewodnik Jacek Prusiński.
Duchowi pielgrzymi otrzymają specjalnie przygotowany modlitewnik z rozważaniami na każdy dzień wraz z dokładną trasą pielgrzymki. Podczas dziewięciu dni pielgrzymki powinni wziąć udział w codziennej Mszy św. oraz wieczornym Apelu Jasnogórskim w kościele parafialnym.
Osobami odpowiedzialnymi za służby pielgrzymkowe są: przewodnik główny – ks. Jacek Prusiński, kwatermistrz – ks. Wojciech Czajkowski, liturgia – ks. Jakub Kępczyński, kierownik trasy – ks. Łukasz Kiciński, kuchnia – Piotr i Magda Poryzińscy, zaopatrzenie – Andrzej Jakubowski, Mirosław Sitek, służba ekologiczna – Hanna Zawodniak, służba techniczna – Piotr Bachman, służba medialna – ks. Jacek Wichorowski, ks. Bogdan Kołodziejski, informacja – Agnieszka Czaplicka, Agnieszka Sitek, służba zdrowia – Małgorzata i Dariusz Dybowscy, kantor pielgrzymki – Mateusz Lampkowski.
Pielgrzymi wędrować będą w jedenastu grupach, ale w siedmiu kolumnach, z racji na mniejszą w ostatnich latach liczbę pątników i ze względów bezpieczeństwa. Będą to grupy: biało-czerwona i pomarańczowa (przewodnicy ks. Adam Kowalski i ks. Marian Chalecki SDB), biała (ks. Krzysztof Załęski), błękitna (ks. Wojciech Nikodymczuk), brązowa (ks. Rafał Kabelis), granatowa i miedziana (ks. Sebastian Zalewski), złota i srebrna (ks. Łukasz Rogowski, żółta i zielona (ks. Radosław Pilśnik).
Na pielgrzymkę należy zabrać ze sobą namiot, gdyż możliwości noclegowe u gospodarzy są ograniczone. Nie powinno się na nią zabierać rzeczy cennych, o dużej wartości. Osoby niepełnoletnie powinny obowiązkowo posiadać: pisemną zgodę rodziców na przeprowadzenie zabiegu operacyjnego w razie konieczności (wyrażoną na karcie uczestnictwa oraz książeczce pielgrzyma) oraz dorosłego opiekuna, którego imię i nazwisko musi być wymienione w karcie.
Ze względu na wysokie koszty leków i środków opatrunkowych pielgrzymi powinni mieć przy sobie niezbędne środki opatrunkowe (bandaże, plastry, watę itp.) i leki, zwłaszcza osobiste. Organizatorzy zapraszają do współpracy lekarzy, pielęgniarki oraz ratowników medycznych, którzy mogliby podczas pielgrzymki wesprzeć wiedzą i pomocą Służbę Medyczną.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.