Rozpoczyna się cykl spotkań śpiewaczych „Zanieście Mu pieśń niesłychaną”
16 listopada 2022 | 19:53 | mrk / dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W warszawskim kościele Przemienienia Pańskiego po raz kolejny będą wybrzmiewać tradycyjne polskie pieśni nabożne. Z inicjatywy świeckich wspieranych przez ojców kapucynów raz w miesiącu aż do kwietnia 2023 r. będą odbywały się spotkania śpiewacze pod hasłem „Zanieście Mu pieśń niesłychaną”. Tematy pieśni będą związane z okresem roku liturgicznego. Pierwsze spotkanie z cyklu odbędzie się już w najbliższy piątek 18 listopada o 19:15.
Ze względu na przypadający 2 listopada Dzień Zaduszny, miesiąc ten jest czasem zadumy, refleksji i szczególnej modlitwy za zmarłych.
W piątek 18 listopada o 19:15 w kościele Przemienienia Pańskiego (oo. kapucynów) przy ul. Miodowej 13 w Warszawie właśnie z tą intencją będą śpiewane tradycyjne pieśni żałobne podczas pierwszego spotkania śpiewaczego z cyklu „Zanieście Mu pieśń niesłychaną”.
– Kontakt z pieśniami nabożnymi również poza Mszą paradoksalnie może przyczynić się do jej lepszego przeżywania. W odnowionych obrzędach, które są dość ograniczone czasowo, niestety nie ma przestrzeni, aby tradycyjne utwory mogły wybrzmiewać w pełnej krasie. Teksty te mają często nawet kilkanaście strof. Warto podkreślić, że spotkania, na które zapraszamy, to nie koncerty, a nabożeństwa. Chcemy pokazywać, że tradycyjne pieśni nabożne to nie zamknięte w klatkach tygrysy, przeznaczone do oglądania. Modląc się wspólnie dawnymi tekstami, doświadczamy ich w naturalnym środowisku – śpiewie zgromadzenia. To formuła w pełni żywa, otwarta na angażujące i aktywne uczestnictwo – mówi KAI Piotr Ulrich, prezes Fundacji Błogosławionego Władysława z Gielniowa, która organizuje cykl.
Wśród pieśni, którymi będą modlić się uczestnicy najbliższego nabożeństwa, znajdą się m.in. „Tobie Boże wznosim pienia”, „Przez czyśćcowe upalenia”, a także „Żegnam cię mój świecie wesoły”. To utwory, które z jednej strony błagają o miłosierdzie Boże dla zmarłych, a z drugiej ukazują rzeczywistość, która czeka każdego człowieka. Kontakt z takimi tekstami kultury i świadectwami żywej wiary przodków skłania do refleksji prowadzącej do chrześcijańskiej nadziei.
– Skarbiec polskich pieśni nabożnych może inspirować i zachwycać, co pokazuje liczne uczestnictwo wiernych w dotychczasowych spotkaniach, a także koncertach. Przejmujące i coraz mniej popularne dziś melodie wzbudzają duże zaciekawienie. Zachęcają do nawiązania bliższej relacji z wykonywanym tekstem, który odwołuje się do rzeczywistości nadprzyrodzonej. Wierzymy, że takie nabożeństwa przyczynią się nie tylko do rozwoju kulturowego, lecz także duchowego. To może być impuls do tego, by usłyszane teksty wybrzmiewały w domach jako forma rodzinnej modlitwy, czy też były nucone w drodze do codziennych obowiązków – dodaje w rozmowie z KAI Mateusz Rosiak z Fundacji.
Śpiew poprowadzi Schola Cantorum Beati Vladislai, męski zespół śpiewaczy działający w ramach Fundacji Błogosławionego Władysława z Gielniowa. Na miejscu będą dostępne bezpłatne śpiewniki, a plik z tekstami zostanie również udostępniony w wydarzeniu na Facebooku.
O terminach następnych nabożeństw organizator będzie informować bezpośrednio po nich, a także w mediach społecznościowych. Temat przewodni każdego z pięciu spotkań będzie związany z tajemnicą przeżywaną w danym momencie roku liturgicznego. To okazja, by lepiej zrozumieć liturgię poszczególnych okresów, a także zaczerpnąć ze skarbca kultury polskiej i doświadczyć śpiewu jako nieodłącznego elementu modlitwy chrześcijańskiej.
Patronatem honorowym spotkania śpiewacze objął bp Michał Janocha, biskup pomocniczy warszawski i przewodniczący Komisji KEP ds. kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego.
Fundacja Błogosławionego Władysława z Gielniowa została założona przez kantorów Scholi Cantorum Beati Vladislai, w trosce o muzykę liturgiczną Kościoła łacińskiego, która jest częścią jego duchowej tożsamości.
Podstawowym celem Fundacji jest kultywowanie tradycyjnych form muzyki sakralnej, w szczególności chorału gregoriańskiego i tradycyjnych pieśni nabożnych. Oprócz tego prowadzone są działania upowszechniające tradycję i zwyczaje liturgiczne Kościoła oraz jego historię i kulturę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.