Drukuj Powrót do artykułu

Rozpoczyna się dwudniowy Jarmark Jagielloński w Sandomierzu

07 lipca 2018 | 10:26 | apis / pz | Sandomierz Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Marek Zajdler / East News

Obozowisko, w którym prezentowane będą sceny z życia codziennego w średniowieczu, orszak królowej Bony i króla Zygmunta, pokazy tańca renesansowego i sprawności wojsk, plenerowy seans filmu „Pan Tadeusz” z1928 r. – to tylko niektóre atrakcje, jakie odbywać się będą podczas dwudniowego Jarmarku Jagiellońskiego i Turnieju Rycerskiego, które rozpoczynają się dziś w Sandomierzu.

Na skwerze przy bazylice katedralnej w sobotę i niedzielę w godzinach od 10.00 do 16.00 organizatorzy zapraszają do historycznego mini obozowiska rzemieślniczego. Zaprezentowany zostanie pokaz m.in.: kowalstwa, tkactwa, tańca, kulinariów, gier i zabaw, toru łuczniczego, a także warsztaty gotyckiej kaligrafii, które poprowadzi Krakowskie Bractwo Grodzkie. Zaprezentowane zostaną także stoiska jarmarcznych wystawców.

Dzisiaj o godz. 15 Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej przedstawi widowisko historyczne pt. „Bona Regina – Sigismundus Rex”. Król Zygmunt wygłosi mowę i przekaże dary dla Sandomierza za postawę wojsk sandomierskich podczas bitwy pod Orszą w 1514 roku. Uzupełnieniem będzie pokaz tańca renesansowego.

Po zakończeniu widowiska historycznego zorganizowane będą na sandomierskich błoniach pokazy kawalerii i artylerii królewskiej. Na godzinę 19.00 zaplanowano na starówce koncert zespołu „Pozytywnie nakręceni”.

O godzinie 21.00 odbędzie się plenerowe emisja filmu „Pan Tadeusz” z 1928 roku z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu „Czerwie”. Jego uroczysta premiera miała miejsce w listopadzie 1928 roku w Warszawie w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestniczyli w niej m.in.: prezydent Ignacy Mościcki, marszałek Józef Piłsudski.

W niedzielę na Rynku Starego Miasta o godz. 15 wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Gnieździska”. Na godz. 16 zaplanowano koncert galowy Sandomierskiej Orkiestry Dętej.

Organizatorami imprezy są: Urząd Miejski w Sandomierzu i Sandomierskie Centrum Kultury.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.