Rozpoczyna się odpust Podwyższenia Krzyża Świętego w sanktuarium cysterskim
13 września 2023 | 16:10 | md | Kraków Ⓒ Ⓟ
Wieczorną Mszą św. i procesją z relikwiami Krzyża Świętego na placu przed bazyliką cystersów w krakowskiej Mogile rozpoczną się w środę uroczystości odpustowe. W najstarszym i najsłynniejszym w Polsce ośrodku kultu Ukrzyżowanego uroczystości odpustowe trwają cały tydzień.
Odpust Podwyższenia Krzyża Świętego rozpoczyna się w sanktuarium ojców cystersów w Mogile tradycyjnie w przeddzień przypadającego 14 września święta. Podczas procesji pokutnej niesione są relikwie krzyża. W dni powszednie odpustu, według stałego porządku, odprawiane są w mogilskiej bazylice Msze św. i nabożeństwa, podczas których pielgrzymi rozważają mękę Zbawiciela, uwielbiają Go i dziękują za wszelkie dobro.
Eucharystiom przewodniczą w tych dniach wspólnoty zakonne z Krakowa: dominikanie, franciszkanie konwentualni, franciszkanie reformaci, księża misjonarze św. Wincentego a Paulo oraz paulini. Wieczorne Msze św. gromadzą pielgrzymów z parafii nowohuckich i okolic wraz z duszpasterzami. Odprawiane jest także nabożeństwo Drogi Krzyżowej na pl. św. Jana Pawła II w ogrodzie klasztornym. W ramach odpustu do mogilskiego sanktuarium pielgrzymują co roku w tym czasie chorzy i osoby z niepełnosprawnościami z archidiecezji krakowskiej.
Centralne obchody odbywają się tradycyjnie w niedzielę po przypadającym 14 września święcie. W tym roku Eucharystii na pl. św. Jana Pawła II ma przewodniczyć łaciński metropolita Lwowa abp Mieczysław Mokrzycki. Podczas odpustu uczczona zostanie 100. rocznica śmierci lwowskiego arcybiskupa św. Józefa Bilczewskiego, który w mogilskiej parafii św. Bartłomieja Apostoła był wikariuszem.
Cysterskie opactwo w Mogile powstało w XIII wieku. Kult tutejszego wizerunku Jezusa na krzyżu sięga najpewniej czasów króla Kazimierza Wielkiego. Wizerunek Ukrzyżowanego nazywany jest „łaskami słynącym”, o czym świadczą liczne wpisy do sanktuaryjnych ksiąg i wota zostawiane przy krzyżu.
Natomiast o kulcie relikwii Krzyża Świętego w mogilskim sanktuarium donosiła prasa w pierwszej połowie XX wieku. W archiwum klasztornym nie zachował się jednak dokument potwierdzający autentyczność relikwii. Stąd od 1961 r. opactwo posiada już potwierdzoną, sporą cząstkę relikwii Krzyża Świętego, pochodzącą z bazyliki Santa Croce w Rzymie, która pozostaje pod opieką tamtejszych cystersów.
Relikwie Krzyża Świętego w krakowskiej Mogile można uczcić także w czasie nabożeństw wielkopostnych i w ramach pierwszopiątkowych całonocnych czuwań.
Cysterskie sanktuarium jest znane w Polsce, przybywają tu pielgrzymi w ciągu całego roku, nie tylko w czasie wrześniowego odpustu Podwyższenia Krzyża Świętego, który trwa od 13 do 21 września. – Spotyka się tu ludzi zarówno w pielgrzymkach zorganizowanych, jak i indywidualnych. Jest sporo mężczyzn, którzy tu przychodzą każdego dnia. Ten ruch ku kościołowi jest bardzo widoczny – mówi opat Adrian Mróz OCist. Jak zauważa, do miejsc świętych podążają często turyści, którzy zwiedzają je przy okazji i bez nastawienia religijnego. – U nas ludzie przychodzą, by się pomodlić. Kościół nie jest po drodze. Jest celem ich pielgrzymki. Czego tu szukają? Pan Bóg ich przyciąga, chcą polecać się Chrystusowi, który dźwigał krzyż i pomaga nam nieść różne nasze problemy. Szukają cudów, uzdrowień, ale też wytchnienia, wzmocnienia duchowego, sił na dalszą drogę – zamyśla się mnich.
Powstanie opactwa datuje się na rok 1222, kiedy biskup krakowski Iwo Odrowąż nadał zakonnikom wieś Mogiłę. Dziejów zakonu w tym miejscu nie przerwały wojny, najazdy, katastrofy ani komunistyczne ambicje zbudowania Nowej Huty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.