Rozpoczyna się święto
16 sierpnia 2011 | 09:51 | rl (KAI) / ms Ⓒ Ⓟ
30 tys. wolontariuszy, w tym ok. 2 tys. skautów europejskich oraz niemal wszystkie służby miejskie pracują przy organizacji 26. Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie.
Do miasta dotarła już spora część pielgrzymów, którzy przez najbliższe dni będą uczestniczyć w katechezach, wydarzeniach kulturalnych i spotkaniach z Benedyktem XVI. Pierwsze godziny przyniosły wiele problemów z zakwaterowaniem grup czy ich wyżywieniem, ale wszyscy mają nadzieję, że czas spędzony w Madrycie stanie się okazją do duchowej odnowy. Do Madrytu przyjeżdżają już kolejne grupy uczestników 26. ŚDM. Pierwszego wieczoru, w niektórych restauracjach, które wydają pielgrzymom posiłki po prostu ich zabrakło. W rozwiązywaniu problemów pomagają m.in. wolontariusze. Hiszpański Komitet Organizacyjny korzysta z pomocy ok. 30 tys. osób z całego świata, w tym ok. 1,4 tys. Polaków.
Wśród polskich wolontariuszy jest m.in. Agata Gąsiorowska, która do Madrytu przyjechała autostopem. Jak powiedziała w rozmowie z KAI pomysł na takie pokonanie trasy pojawił się na forum ŚDM. Agata postanowiła skorzystać z propozycji i jak podkreśliła – nie żałuje. „Dzięki takiemu sposobowi jazdy można zwiedzić wiele krajów, poznać ciekawych ludzi i kulturę różnych narodów” – stwierdziła wolontariuszka.
W Madrycie Agata odpowiedzialna jest za rejestrowanie i odbiór pakietów dla pielgrzymów, w których znajdują się m.in. bilety na komunikację, katechizm dla młodzieży YouCat, modlitewnik pielgrzyma czy informator o wydarzeniach kulturalnych. Wolontariusze zakwaterowani są m.in. na terenie hal targowo-wystawienniczych IFEMA. „Warunki są bardzo dobre, jest dużo łazienek, a prysznice przygotowano w wojskowych namiotach” – powiedziała KAI Agata Gąsiorowska. Wolontariusze podzieleni są na różne zespoły, z których każdy ma inne zadanie. Młodzi posługują m.in. na lotnisku, gdzie zlokalizowano punkty informacji, na terenie głównych wydarzeń ŚDM pomagając przy ustawianiu barierek, krzeseł a także służą pomocą przy zakwaterowaniu.
Wśród wolontariuszy jest także 2 tys. skautów należących do Federacji Skautingu Europejskiego. Młodzi mieszkają na terenie kampusu Uniwersytetu Juana Carlosa. Zbudowano tam specjalny obóz z osobnymi namiotami dla dziewcząt i chłopców reprezentujących 21 krajów. Obecność skautów różnych narodowości, w tym ok. 400 z Polski, symbolizują powiewające w obozie flagi narodowe. Na terenie obozu wyznaczono miejsca na kaplice dla poszczególnych krajów, gdzie można sprawować Mszę św. w swoim języku.
Katarzyna Kieler z Warszawy, naczelniczka w organizacji Skauci Europy, powiedziała że ich zadanie podczas ŚDM to po prostu służba na „różnych frontach”, od wydawania posiłków, przez wskazywanie drogi, pomoc na parkingach. „Trudności są, jak choćby warunki pogodowe, bo w Madrycie temperatura przekracza nawet 40 stopni Celsjusza w słońcu, ale sama służba daje dużo radości” – zapewniła Katarzyna Kieler.
Zapewniła, że skauci cieszą się, gdy mogą dać coś z siebie. „Dając również sam bierzesz. Nie tylko my dajemy, ale każdy nastawia się też na to, że będzie to także czas odnowy duchowej” – podkreśliła naczelniczka skautów.
Inny z polskich wolontariuszy pracuje na infolinii w Hiszpańskim Komitecie Organizacyjnym ŚDM. Radek przyznaje, że telefonów i zapytań w formie elektronicznej jest wiele, ale pracuje się dobrze. „Nie narzekam, byłem przygotowany na wszystko, więc na organizację nie mogę niczego złego powiedzieć” – zaznaczył. Jak dodał wszyscy starają się wykonywać swoją pracę jak najlepiej potrafią. Na zadane pytania wolontariusze odpowiadają nie tylko po polsku, ale również po angielsku, portugalsku, włosku czy hiszpańsku. Najczęściej problemy dotyczą odbioru plecaków pielgrzyma, akredytacji dla księży, seminarzystów, dziennikarzy, czy miejsc zakwaterowania.
W pełnej gotowości są także służby miejskie Madrytu. Główne ulice miasta, szczególnie te prowadzące do miejsc, w których odbywać się będą spotkania z Bendyktem XVI, są dokładnie posprzątane i udekorowane flagami z logo ŚDM. Na stacjach metra umieszczono duże postery z najważniejszymi informacjami o komunikacji miejskiej. Kolej podmiejska nadaje komunikaty po hiszpańsku, angielsku i francusku, iż w najbliższych dniach, w związku z obchodami ŚDM, pociągi kursować będą częściej niż zwykle.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.