Rozpoczyna się współpraca
27 lipca 2011 | 14:09 | st (KAI) / ms Ⓒ Ⓟ
Stolica Apostolska i Malezja wspólnie postanowiły nawiązać stosunki dyplomatyczne na poziomie nuncjatury apostolskiej ze strony Stolicy Świętej oraz ambasady ze strony Malezji.
Poinformowało dziś o tym watykańskie Biuro Prasowe. W komunikacie podkreślono, że obydwie strony pragną rozwijać więzy wzajemnej przyjaźni. Sprawę tę omawiano też podczas wizyty szefa rządu Malezji, Najiba Bin Abdul Razaka w Watykanie, 18 lipca b.r. Malezja jest 179 krajem utrzymujący stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską. Od 1968 r. akredytowany jest tam jedynie delegat apostolski, odpowiedzialny za relacje z Kościołem lokalnym, ale nie z władzami politycznymi.
Malezja jest nieco większa od Polski (329 750 km² powierzchni). 60 proc. spośród 28 mln mieszkańców kraju stanowią muzułmanie, a politycy często podkreślają, że Malezja jest krajem islamskim. Powoduje to postępującą marginalizację innych religii i przejawów nietolerancji wobec buddystów (19,1 proc. ludności), chrześcijan (9,1 proc. – katolicy stanowią 3 proc. ludności), hinduistów (6,3 proc.) i wyznawców konfucjanizmu (2,6 proc.). Islam wiązany jest z grupą etniczną Malajów i ich dominacją nad innymi narodowościami, co sprawia z kolei, że kwestie religijne są często łączone ze problematyką polityczną.
Kościół katolicki w Malezji, liczący 929 tys. wiernych cieszy się wolnością. Jest poważnie zaangażowany w szkolnictwo oraz służbę zdrowia. Nie ma też problemów ze swobodnym mianowaniem biskupów, czy prowadzeniem działalności religijnej. Napotyka jednak na istotne wyzwania z powodu polityki islamizacyjnej rządu. Z jednej strony prawo zakazuje, aby muzułmanie zmieniali swoją przynależność religijną, z drugiej zaś w szkołach państwowych różnych stopni wywierany jest nacisk na młodzież innych wyznań, aby przechodziła na islam. W Malezji dochodzi też do dyskryminacji etnicznej i religijnej w instytucjach publicznych. Nakładane są ograniczenia na wznoszenie budynków sakralnych innych religii. Od 2008 r. toczy się w sądach postępowanie w sprawie używania przez inne religie w odniesieniu do Boga imienia „Allah”. Można mieć nadzieję, że obecność przedstawiciela Ojca Świętego w Kuala Lumpur przyczyni się do obrony praw mieszkających w Malezji chrześcijan.
Premier Najib stara się wytworzyć w świecie obraz swej ojczyzny jako umiarkowanego kraju islamskiego i decyzja o nawiązaniu relacji z Watykanem wpisuje się w te działania polityczne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.