Rozprza: uroczysta koronacja obrazu Rozprzańskiej Matki Życia
14 listopada 2009 | 12:20 | Ks. mf / maz Ⓒ Ⓟ
Z udziałem ponad 2 tys. wiernych rozpoczęły się dzisiaj uroczystości koronacji Obrazu Rozprzańskiej Matki Życia.
Mszy św. przewodniczy abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski. Homilię wygłosi abp Józef Życiński metropolita lubelski. Mszę św. koncelebrują biskupi pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz i Jan Wątroba oraz blisko 80 kapłanów.
Na uroczystościach obecne są m. in. kapituły z archidiecezji częstochowskiej: z Częstochowy, Wielunia, Radomska, kapituła zawierciańsko-żarecka, , parlamentarzyści, władze wojewódzkie i samorządowe.
Rozprza już od XI wieku była ośrodkiem kasztelanii. Po raz pierwszy wzmiankuje ją falsyfikat mogileński pochodzący jakoby z 1065 r. Rozprzę jako miejscowość wymienia również „Bulla gnieźnieńska” z 1136 r. Najcenniejsze jednak przekazy źródłowe o Rozprzy pochodzą z XIV wieku.
Najstarsza wzmianka o kościele drewnianym w Rozprzy pochodzi z 1406 r. Jednak już w aktach parafialnych, gdzie znajduje się odpis wizytacji generalnej archidiakona łęczyckiego ks. Zygmunta Oraczewskiego z 1754 r. można znaleźć informację, że w 1402 r. kościół w Rozprzy został fundowany pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Św. Bartłomieja i Św. Wojciecha, męczenników. Następnie w latach 1763-67 Szymon Zaremba, kasztelan sieradzki, wybudował tu kościół murowany, konsekrowany 19 października 1777 r. przez sufragana gnieźnieńskiego Ignacego Kozierowskiego. Kościół przetrwał do I wojny światowej, gdy staraniem ks. Stanisława Szabelskiego, według projektu Feliksa Nowickiego został wybudowany obecny kościół. Konsekracji kościoła dokonał 2 sierpnia 1959 r. biskup Zdzisław Goliński.
Obraz w Rozprzy został podarowany 12 września 1676 r. przez Jana Puszkowskiego z Puszkowa za Kłodawą. Rozwój kultu Matki Bożej w Rozprzy przyczynił się do tego, że 14 czerwca 1713 r. m. in. miejscowy proboszcz ks. Wojciech Brzuchański podarował sukienkę dla Obraz Najświętszej Maryi Panny. Również w 1769 r. członkowie Bractwa Różańcowego ufundowali ramy do obrazu Matki Bożej.
Spośród kapłanów pracujących w Rozprzy ogromne zasługi dla parafii i rozwoju kultu Obrazu Matki Bożej Rozprzańskiej miał m.in. ks. Piotr Zdyrkiewicz posługujący na tej ziemi w XIX wieku. Jednym z zasłużonych duszpasterzy rozprzańskich był ks. Leon Marian Fulman późniejszy biskup lubelski.
O rozwoju kultu Obrazu Najświętszej Maryi Panny w Rozprzy świadczy również szesnaście udokumentowanych cudów z przełomu XVIII i XIX stulecia. Najstarszy z nich pochodzi z 1735 r.
Obraz Najświętszej Maryi Panny Rozprzańskiej Matki Życia przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem śpiącym na kolanach Maryi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.