Drukuj Powrót do artykułu

RŚA: długa lista afrykańskich próśb do bp. Andrzeja Jeża

01 lutego 2018 | 07:50 | Tarnów / eb Ⓒ Ⓟ

Sample Ks. Maksymilian Lelito

Mieszkańcy Yombo w parafii Bimbo w Republice Środkowoafrykańskiej poprosili biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża o pomoc w wybudowaniu m.in. kaplicy i zakupu dzwonu. Ordynariusz diecezji tarnowskiej kontynuuje misyjną podróż po tym kraju.

Wójt Yombo prosił też o wybudowanie studni głębinowej, w dzielnicy, gdzie ludzie muszą chodzić nawet 500 m po wodę pitną. Dyrektor i nauczyciele miejscowej szkoły prosili natomiast o wybudowanie budynku szkolnego. – Niewykluczone, że te prośby zastaną zrealizowane z funduszy zebranych przez Kolędników Misyjnych w naszej diecezji – informuje ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej, który też jest w Afryce.

Wioska Yombo liczy kilkanaście tysięcy mieszkańców. Eucharystia miała miejsce przed kaplicą – pierwszą wybudowaną w tym sektorze przez tarnowskich misjonarzy. Uczestniczyło w niej niemal tysiąc osób.

Wśród uczestników byli katechiści z dziewięciu wiosek tej części parafii. Procesja z darami zasługiwała na szczególną uwagę.

Wzięło w niej udział około 250 osób i każda z nich zbliżała się do ołtarza z jakimś darem. Biskup dostał warzywa i owoce, ale również węgiel drzewny produkowany na miejscu. Żywy inwentarz stanowiły 2 kozy, 2 kaczki i 14 kur.

Otrzymane dary w zdecydowanej większości będą przeznaczone dla osób najbardziej potrzebujących pomocy w poszczególnych wioskach.

Podczas uroczystości trójka urodzonych w ostatnim czasie dzieci otrzymała biskupie błogosławieństwo.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.