Ruch jedności i powszechnego braterstwa
22 sierpnia 2012 | 11:36 | ks. ak (KAI Lizbona) / br Ⓒ Ⓟ
Przewodnicząca międzynarodowego Ruchu Fokolari Maria Voce do czwartku 23 sierpnia przebywa w Portugalii.
Podczas jej pierwszego pobytu w tym kraju, z okazji 15. rocznicy powstania Ruchu w Portugalii, odbyło się w niedzielę 19 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej w Fatimie spotkanie z członkami Ruchu, założonego przez Chiarę Lubich, oraz spotkanie z przedsiębiorcami kierującymi się ekonomią komunii.
Maria Voce uważa, że kryzys, który obecnie przeżywa świat jest bardziej kryzysem relacji niż kryzysem gospodarczym czy finansowym. W związku z tym pierwszym zadaniem Ruchu Fokolari jest uzdrowienie relacji między osobami, grupami, krajami. Voce zauważa, że kryzys może spowodować, że ludzie uważniej spojrzą na potrzeby innych i będą więcej dzielili się z bliźnimi. Jako sposób na przezwyciężenie kryzysu wskazuje ona konieczność „wspólnego kroczenia z innymi ludźmi”, również z należącymi innych religii, aby odkryć dary Boże, które w nich istnieją.
Przewodnicząca Fokolari zauważa, że Kościół ma głosić każdemu człowiekowi Jezusa Chrystusa, bo choć „dziś coraz mniej osób wchodzi do kościoła, coraz więcej czasu spędza się w pracy, na ulicy”, to wciąż takie same są pragnienie i potrzeba Boga. W Roku Wiary, który rozpocznie się w październiku tego roku Voce widzi możliwość odkrycia transcendencji i ojcostwa Boga.
Ruch Fokolari powstał w 1943 r. w Trydencie we Włoszech. Nazywany „ruchem jedności i powszechnego braterstwa”, rozwija duchowość komunii. Obecnie liczba jego członków wynosi ponad 150 tys., a sympatyków – około 2 mln. Wielu z nich należy także do Kościołów niekatolickich i innych religii. Ruch Fokolari został oficjalnie uznany przez Stolicę Apostolską w 1964 r. Jest obecny w 190 krajach świata.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.