Ruch Palikota składa wniosek o usunięcie krzyża z sali sejmowej
09 listopada 2011 | 14:12 | lk, tk, im / pm Ⓒ Ⓟ
Wniosek o wydanie zarządzenia o usunięcie krzyża z sali posiedzeń Sejmu przedstawiciele Ruchu Palikota złożyli ponownie w biurze marszałka – po objęciu tej funkcji przez Ewę Kopacz. Janusz Palikot poinformował o tym na briefingu w Sejmie.
Wniosek nie różni się w treści od tego złożonego pod koniec października br. na ręce ówczesnego marszałka Grzegorza Schetyny.
We wniosku jej autorzy twierdzą, że „Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, którego władze publiczne, w tym władza ustawodawcza, powinny zachowywać bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych”. Zdaniem Ruchu Palikota krzyż w sejmie został zawieszony bezprawnie, a „stan permanentnego bezprawia” trwa już 14 lat.
„Nie jest dopuszczalne umieszczenie i obecność krzyża łacińskiego w Sali posiedzeń plenarnych Sejmu RP, bowiem taki krzyż manifestuje szczególną skłonność organu władzy publicznej, jakim jest Sejm RP, ku religiom chrześcijańskim, w szczególności zaś – w polskich warunkach, znamionowanych przez dominację Kościoła katolickiego we wszystkich sferach życia – ku religii rzymskokatolickiej” – czytamy we wniosku Ruchu Palikota.
„Dyskusja nt. świeckiego charakterze państwa jest także dyskusją o tempie rozwoju gospodarczego – mówił podczas briefingu Janusz Palikot. – Dzisiaj więź religijna blokuje rozwój gospodarczy w Polsce, to, że mamy drogie państwo, zbiurokratyzowane, brak firm usługowych tanich, brak firm o charakterze globalnym, to jest skutkiem funkcjonowania Kościoła katolickiego w Polsce – mówił, dodając, że dlatego Ruch Palikota uważa dyskusję o obecności krzyża w Sejmie za ważną.
Krzyż wiszący w sali obrad Sejmu RP został zawieszony w nocy z 19 na 20 października 1997 r. przez dwóch posłów Akcji Wyborczej „Solidarność”: Tomasz Wójcika i Piotra Krutula. Pomimo protestów ze strony ówczesnego Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, krzyż pozostał na sali sejmowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.