Drukuj Powrót do artykułu

Ruchoma szopka w Przemyślu pokazuje sceny biblijne

30 grudnia 2018 | 13:05 | pab / pz | Przemyśl Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. youtube

Siedemnaście scen biblijnych od stworzenia człowieka do Ostatniej Wieczerzy przedstawia tegoroczna ruchoma szopka w bazylice archikatedralnej w Przemyślu. Tworzy ją ok. 500 figurek. – Może ona mieć nazwę: „Boże Narodzenie w panoramie zbawienia” – powiedział abp Adam Szal.

Szopka budzi spore zainteresowanie przemyślan. Głównym autorem i scenarzystą katedralnej szopki jest kanclerz Kurii Metropolitalnej ks. Bartosz Rajnowski. Część elementów wykonali majsterkowicze z Przemyśla i okolic.

Pomysł kiełkował u ks. Rajnowskiego od kilkunastu lat, a momentem decydującym była wizyta w katedrze w Karagandzie w Kazachstanie. W podziemiach tamtejszej świątyni znajdowała się szopka przywieziona przez austriackich górali z Tyrolu. – Tamto przedstawienie zdopingowało mnie do tego, żeby rozpocząć budowę szopki – powiedział KAI ks. Rajnowski.

Prace rozpoczęły się w 2017 r. i jej pierwsze efekty można było oglądać w archikatedrze przemyskiej w ubiegłoroczne Boże Narodzenie. Szopka przedstawiała Zwiastowanie Maryi, drogę do Betlejem, narodzenie Pana Jezusa, ofiarowanie w świątyni i ucieczkę do Egiptu.

Obecna szopka jest natomiast bardziej rozbudowana – przedstawia 17 scen biblijnych od stworzenia człowieka do Ostatniej Wieczerzy.

– Prace rozpoczęły się już w lutym, a większego dynamizmu nabrały po wakacjach. Natomiast montaż wszystkich elementów rozpoczął się miesiąc przed świętami – opowiada ks. Rajnowski.

Szopka bardzo się spodobała metropolicie przemyskiemu. – Treść tej dekoracji jest niezwykle ważna. Skłania ona do refleksji. Może ona mieć nazwę: „Boże Narodzenie w panoramie zbawienia” – powiedział abp Adam Szal.

To jednak nie koniec. Za rok przemyślanie mają zobaczyć jeszcze większą konstrukcję. Ks. Rajnowski nie chce zdradzić w jaki sposób zostanie rozbudowana. Wyjawił jedynie, że nie pojawi się więcej scen biblijnych, ponieważ „tematycznie historia od Słowa Wcielonego do Ciała Pańskiego jest już zamknięta”. – Będzie powiększona w tym zakresie, który już jest – powiedział duchowny.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.