Abp Skworc modlił się za górników chorych na Covid-19
02 sierpnia 2020 | 13:47 | asp/Radio eM / hsz | Ruda Śląska Ⓒ Ⓟ
W sytuacji zagrożeń – nie jesteście sami! – mówił abp Wiktor Skworc do górników. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy świętej w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach, w swojej rodzinnej parafii. Wraz z wiernymi modlił się za górników i ich rodziny, szczególnie tych chorych na Covid-19. Prosił Boga o miłosierdzie nad światem i ustanie pandemii oraz siły dla tych, którzy każdego dnia walczą z istniejącym zagrożeniem.
Abp Skworc w homilii zauważył, że już za miesiąc wszyscy będą wspominać 40-tą rocznicę podpisania porozumień w Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu, które umożliwiły „rewolucję solidarności” w Polsce. – Słowo – solidarność – rozsławiło naszą Ojczyznę na całym świecie – przypomniał. Mówił, że słowo to występuje również w języku Kościoła (w KKK aż 16 razy) odnosząc się do „solidarności” miedzy wszystkimi stworzeniami. – Można ją określić jako siostrę miłości, teologicznej cnoty, zasiewanej w ludzkie serca w chwili chrztu św., aby każdy chrześcijanin był zdolny do realizowania swego powołania poprzez czyny miłości, solidarności i miłosierdzia – kontynuował metropolita katowicki.W homilii wskazywał, że o solidarności mówił często Jan Paweł Wielki i przestrzegał, że „nie ma solidarności bez miłości”. – Takie spojrzenie na treść słowa solidarność, pozwala zauważyć, że stanowi ona szczególny rodzaj więzi międzyludzkiej – podkreślał hierarcha zachęcając, byśmy byli razem w sposób dynamiczny, mający charakter działania i zobowiązywali się do pomocy innym.
Zachęcał do działania na rzecz dobra wspólnego i poczucia odpowiedzialności – każdego za wszystkich.
Zwracając się do obecnych na mszy św. – w jego rodzinnej parafii – potwierdzał, że w duchu solidarności przybył modlić się za górników i ich rodziny, zwłaszcza za zarażonych koronawirusem. Nawiązał do sytuacji na świecie i pandemii, która od miesięcy jest zagrożeniem całej ludzkiej rodziny. Jeszcze raz powtórzył, że Kościół jest solidarny z górnikami kopalni Bielszowice.
– Kto choć trochę zna warunki górniczej pracy wie, że nie można w kopalni pracować na dystans. Nie można też z dnia na dzień zamknąć kopalni jak się zamyka sklep z węglem – podkreślał metropolita katowicki. Mówił o ograniczeniu wydobycia, jak i niepewności o losy całej górniczej branży. – Modlimy się za was górnicy tym bardziej intensywnie, że poczuliście się niejako podwójnie zagrożeni – zdrowotnie i pracowniczo, egzystencjalnie – dodawał.
Zwracając się do Braci Górniczej abp Skworc zapewniał o wsparciu. – W sytuacji – tak wielu zagrożeń – nie jesteście sami. Bóg jest solidarny z człowiekiem – przypomniał. Arcybiskup wyraził przekonanie, że wielu zakażonych łączy się wraz z rodzinami na modlitwie dzięki transmisji internetowej, aby przyjąć dar słowa i Chleba. – Nie jesteście pozostawieni samym sobie, Bóg otwiera swoją rękę i każdemu głodnemu podaje pokarm, daje Siebie! Przyjmijcie Go w duchowej komunii, wejdźcie we wspólnotę z Bogiem – wołał metropolita katowicki.
Górnikom przypomniał, że w czasie zmagania się ze stanem epidemicznym w kraju, szczególnego znaczenia w relacjach społecznych nabiera ewangeliczna zasada solidarności. Ona konkretyzuje się poprzez budowanie wzajemnych więzi, gesty pomocy, przyjaźni i miłości społecznej.
– Tak buduje się dobro wspólne, a jest nim dziś przede wszystkim zdrowie – zaznaczał arcybiskup. Na koniec życzył im, by nic – żadne zagrożenie czy zgorszenie – nie odłączyło ich od miłości Chrystusa, który nas pierwszy umiłował! – To w Jego zwycięstwie – na drzewie krzyża – jest zwycięstwo solidarności; nasze zdrowie, życie i zwycięstwo! – mówił.
Metropolita katowicki przewodniczył Mszy świętej w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach, w swojej rodzinnej parafii. Wraz z wiernymi modlił się za górników i ich rodziny, szczególnie tych chorych na Covid-19. Liturgia była transmitowana w Internecie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.