Drukuj Powrót do artykułu

Ruda Śląska: Pobłogosławienie kaplicy św. Brata Alberta na osiedlu Kaufhaus

24 czerwca 2018 | 12:02 | ks.sk | Ruda Śląska Ⓒ Ⓟ

Metropolita katowicki pobłogosławił na rudzkim osiedlu Kaufhaus kaplicę pw. Św. Brata Alberta. Wśród mieszkańców tej części miasta duszpasterzuje ks. Tomasz Koryciorz realizujący program „Światło w familoku”.

Ks. Tomasz Koryciorz na początku Eucharystii, podczas której pobłogosławiono kaplicę przypomniał historię tego miejsca. – Postanowiliśmy razem z proboszczem poprosić ks. arcybiskupa o zgodę na stworzenie tu kaplicy – mówił. – Metropolita katowicki zgodził się nie tylko na kaplicę, ale także na tabernakulum oraz na stałą obecność tutaj Pana Jezusa. Dlatego też ofiarował nam tabernakulum – dodaje.

– Chciałbym podziękować, że ten bardzo ważny punkt odniesienia, tu, na osiedlu Kaufhaus istnieje i za tę życzliwość, za ofiarowanie tego miejsca, jeszcze raz dziękuję – mówił metropolita katowicki.

Odnosząc się do odczytanej liturgii słowa podkreślił, że „Chrystus bogaty stał się ubogim, aby nas ubóstwem ubogacić”. – Chrystus pragnie nas ubogacić swoją obecnością. Bo to jest największe ubogacenie: gdy jest ktoś dla drugiego – mówił podczas homilii.

– Możemy powiedzieć, że dzisiaj Chrystus niejako przeprowadził się tutaj, na Kaufhaus, aby tutaj zamieszkać pomiędzy wami, w tej kaplicy – dodał po chwili. W wygłoszonym słowie przypomniał, że „Bóg troszczy się o nas i my tego doświadczamy”. – Ma tutaj „swoich ludzi”, którzy tę troskę Pana Boga potrafią przemienić w charytatywny czyn – dodał.

Na zakończenie Eucharystii abp Skworc podkreślił, że dla mieszkańców osiedla kaplica to ich własna Ziemia Święta – miejsce spotkania człowieka z Bogiem i człowieka z człowiekiem.

Starania o kaplicę na osiedlu „Kaufhaus” rozpoczęły się kilka lat temu. Wynikają m.in. z faktu, że mieszkańcy muszą pokonać znaczną odległość do najbliższego kościoła, co dla starszych stanowi poważny problem. Sama kaplica znajduje się w jednym z familoków, w którym również działa kuchnia oraz świetlica środowiskowa.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.