Rudawa: tablica pamiątkowa i obelisk poświęcony bł. ks. Władysławowi Bukowińskiemu
12 listopada 2016 | 12:29 | jg Ⓒ Ⓟ
W parafii w Rudawie w archidiecezji krakowskiej stanął obelisk i tablica pamiątkowa dedykowana apostołowi Kazachstanu – ks. Władysławowi Bukowińskiemu, który był związany z tą miejscowością.
11 listopada po zakończeniu Mszy Św. sprawowanej w intencji ojczyzny, ksiądz proboszcz Andrzej Badura poświęcił obelisk i tablicę pamiątkową dedykowaną apostołowi Kazachstanu. Ponadto kilka dni wcześniej, przykościelny plac otrzymał nazwę Skweru Księdza Władysława Bukowińskiego.
– Parafia w Rudawie była wspólnotą, w której od rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego, wytrwale modlono się o beatyfikację sługi Bożego ks. Bukowińskiego. Pragnienie wiernych spełniło się w tym roku, gdy 11 września w Kazachstanie ks. Bukowiński został ogłoszony błogosławionym. Mieszkańcy Rudawy nie kryją swego zadowolenia, że mają swego orędownika w niebie. I już rozpoczęli modlitwę o jego kanonizację – podkreśla ks. Krzysztof Jobda, wikary pracujący w parafii w Rudawie.
31 października br. podczas uroczystej sumy odpustowej ku czci Wszystkich Świętych do kościoła parafialnego w Rudawie ks. proboszcz Andrzej Badura wniósł relikwie bł. Władysława Bukowińskiego, które przywiózł z Karagandy. W ten symboliczny sposób apostoł Kazachstanu powrócił do parafii, w której zamieszkiwał w czasie wolnym od formacji seminaryjnej.
Co ciekawe, miejscowy proboszcz ks. Jan Nowak, w opinii dla kleryka po pierwszym roku studiów zapisał o nim, że będzie wielkim synem Kościoła. Ks. Bukowiński w tutejszym kościele, w 1931 r., odprawił swoją Mszę Św. prymicyjną.
Goszczący w parafii ks. prof. Andrzej Zwoliński, podkreślił, że niezwykłość błogosławionego wyraża się w jego zwyczajności, robił to wszystko, co robi każdy ksiądz, jednak dokonał tego na nieludzkiej ziemi, gdzie za mówienie o Bogu przesiedział w łagrach 13 lat i kilka miesięcy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.