Rudka: 250-lecie koscioła parafiualnego
29 listopada 2010 | 10:33 | ks.ap Ⓒ Ⓟ
Parafia p.w. Trójcy Przenajświętszej w Rudce świętowała 28 listopada 250-lecie istnienia tamtejszego kościoła parafialnego.Uroczystości te poprzedziły tygodniowe Misje Święte, głoszone przez Ojców Redemptorystów z Warszawy.
Proboszcz parafii ks. kan. Ryszard Zalewski powiedział, że ćwierć tysiąclecia temu ta świątynia, stała się, przez akt poświęcenia domem Bożym i bramą Niebios. Poprzedni drewniany kościół, decyzją biskupa łuckiego został zamknięty z obawy przez zawaleniem. Wtedy to ówcześni kolatorzy, czyli ród Ossolińskich, podjęli decyzję o budowie nowej, murowanej świątyni.
Po zgromadzeniu potrzebnych materiałów, w 1753 roku, rozpoczęto jego wznoszenie kościoła, które ukończono w roku 1759.
Następnego roku, czyli 1760, przedstawiciel biskupa łuckiego poświecił go
i zaczęto w niej sprawować liturgię.
Na uroczystość przybyli księża pochodzący z tej parafii oraz pracujący w niej w ostatnich latach, kapłani z diecezji, siostry zakonne ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny z Matką Generalną, które posługują w Rudce, a także powiatowe i gminne władze samorządowe, władze konserwatorskie, leśnicy, strażacy i wierni z tej parafii.
Eucharystię dziękczynną celebrował biskup drohiczyński Antoni Dydycz, który, nawiązując do historii świątyni wspomniał tych, którzy czynili kiedyś dobre dzieła, budowali kościoły i troszczyli się o nie, cierpiąc także z powodu przynależenia do Kościoła katolickiego i bycia Polakami.
Zaapelował również, żeby wpatrzenie się w przykład poprzedników uświadamiało wiernym, że wyzwania obecnego czasu zawsze są do pokonania, gdy posiadać będą mocne oparcie w wierze.
Bp Dydycz nawiązał również do tegorocznego Adwentu, który z woli Ojca Świętego, rozpoczęło modlitewne czuwanie w intencji życia. Przypomniał, iż jest ono zagrożone w różnych jego aspektach.
Eucharystię zakończyło błogosławieństwo, udzielone przez ks. bp Antoniego Dydycza, relikwiami św. O. Pio, które przekazał on tamtejszej parafii.
Na uroczystości rocznicowe zostały one oprawione w zdobny, ofiarowany relikwiarz
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.