Drukuj Powrót do artykułu

Rumunia: sąd wstrzymał budowę wieżowca zagrażającego katedrze

21 lipca 2007 | 12:22 | RV//mam Ⓒ Ⓟ

Rumuński sąd okręgowy wstrzymał budowę 19-piętrowego biurowca zagrażającego katedrze św. Józefa w Bukareszcie.

Rumuński sąd okręgowy wstrzymał budowę 19-piętrowego biurowca zagrażającego katedrze św. Józefa w Bukareszcie. Tym samym przychylił się do wniosku tamtejszej archidiecezji, by prace przerwano do wyjaśnienia, czy prowadzone są zgodnie z prawem. Kolejne posiedzenie w tej sprawie zaplanowano na wrzesień.

Bukareszteńska katedra jest zabytkiem klasy “zero” oraz pomnikiem kultury rumuńskiej. Wieżowiec, którego większą część już zbudowano, powstaje w odległości trzech metrów od świątyni.

Zagrożenie jest ewidentne, gdyż z uwagi na sejsmiczny teren w głąb ziemi wpuszczono 15 metrowy mur oporowy, który ma zabezpieczać budowlę. W wyniku tego wody podskórne kierowane są na katedrę. Ponadto, w wypadku trzęsienia ziemi, mur ten stworzy amplitudę wzmacniającą drgania, w wyniku czego katedra może zostać kompletnie zniszczona.

Obecny wyrok sądu okręgowego zapadł po rocznej fali protestów, apeli do prezydenta, łącznie z interwencją watykańskiego sekretariatu stanu i samego Papieża. Przedstawiciel amerykańskiego inwestora powiedział agencji CNS, że firma jest skłonna do niego się dostosować, o ile otrzyma decyzję sądu, gdyż – jak stwierdził – takowa jak dotąd nie dotarła.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.